
4CH 4PoE 1HDD WizMind Industrial Network Video Recorder
Dahua NVR4104-P-WT este un NVR (înregistrator video de rețea) care are 4 canale, lățime de bandă la intrare de 256 Mbps, 1 locaș pentru HDD (până la 20 TB fiecare) și înregistrare de până la 16 MP.
Pe scurt, aparatul are ieșiri video HDMI/VGA, 4 porturi PoE, decodare H.265+/H.265/H.264+, filtrare a alarmelor după persoane și vehicule, recunoaștere facială, 4 intrări / 2 ieșiri de alarmă, alimentare PoE (802.3af), consum maxim de 10 W și funcționare între −40 și +70 °C. Aparatul cântărește 3,34 kg și are dimensiunile 300.0 mm × 221.6 mm × 75.5 mm (11.81" × 8.72" × 2.97") (W × D × H).
Ultima versiune de firmware publicată de Dahua pentru NVR4104-P-WT este V4.005.1, din 30.03.2025. Mai jos găsești link-ul oficial de descărcare, notele de versiune și versiunile anterioare.
Aceeași versiune de firmware este publicată pentru 5 modele.
Firmware-ul se încarcă din interfața web a aparatului (meniul de actualizare a sistemului), din ConfigTool sau, la înregistratoare, de pe un stick USB din meniul local.
Tabelul de specificații de mai jos conține toate datele tehnice publicate de producător, traduse în română.
| Versiune | Data | Regiune | Descărcare și note |
|---|---|---|---|
| V4.005.1Customer_NVR4XXX-WT_MultiLang_DH_V4.005.1EX2000.0.R.241212 · Variantă: NVR4104-P-WT (S0) · același fișier pentru 5 modele | 30.03.2025 | Global | 757.47MB · MD5 0dc4e03b5cabfea2534faa7c099c9e59 |
Dahua publică doar versiunea actuală pentru acest model. Când apare o versiune nouă, o păstrăm pe cea veche aici.
| Procesor principal | Industrial-grade processor |
|---|---|
| Sistem de operare | Linux încorporat |
| Interfață de operare | Web, Local GUI |
| AI pe înregistrator | Face detection; face recognition; perimeter protection; and SMD |
|---|---|
| AI pe cameră | Face detection; face recognition; perimeter protection; SMD; ANPR; people counting; stereo analysis; heat map |
| Protecție perimetrală AI pe înregistrator (număr de canale) | 4 channels, 10 IVS rules for each channel |
|---|---|
| Protecție perimetrală AI pe cameră (număr de canale) | All channels (8 targets/s) |
| Atribute față | Gender; age group; glasses; expressions; face mask; beard |
|---|---|
| Detecție față AI pe înregistrator (număr de canale) | 2 channels (up to 12 face images/s each channel) |
| Detecție față AI pe cameră (număr de canale) | All channels (12 targets/s) |
| Capacitate bază de date fețe | Până la 10 face databases with 20,000 images, with a total capacity of 2.5 G. Name, gender, birthday, address, credential type, credential No., countries & regions and state can be added to each face image. |
|---|---|
| Recunoaștere facială AI pe înregistrator (număr de canale) | 4-channel FD (by camera) + FR (by recorder), image stream: 12 face images/s 2-channel FD (by recorder) + FR (by recorder), video stream: 12 face images/s |
| Recunoaștere facială AI pe cameră (număr de canale) | All channels (12 targets/s) |
| SMD Plus pe înregistrator | 4 channels: Secondary filtering for human and motor vehicle, reducing false alarms caused by leaves, rain and lighting condition change |
|---|---|
| SMD pe cameră | All channels (16 targets/s) |
| Canale de acces | 4 canale |
|---|---|
| Lățime de bandă rețea | AI disabled: 256 Mbps incoming, 256 Mbps recording and 256 Mbps outgoing AI enabled: 180 Mbps incoming, 180 Mbps recording and 180 Mbps outgoing |
| Rezoluție | 16 MP;12 MP;8 MP;6 MP;5 MP;4 MP;3 MP;1080p;720p;960p;D1;CIF |
| Capacitate de decodare | AI disabled: 2-channel 16 MP@30 fps; 2-channel 12 MP@30 fps; 4-channel 8 MP@30 fps; 4-channel 6 MP@30 fps AI enabled: 1-channel 16 MP@30 fps; 2-channel 12 MP@30 fps; 3-channel 8 MP@30 fps; 3-channel 6 MP@30 fps; 4-channel 5 MP@30 fps |
| Ieșire video | 1 HDMI, 1 VGA HDMI: 3840 × 2160, 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 VGA: 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 *Simultaneous/heterogeneous video sources output for VGA and HDMI is configurable. |
| Afișare multi-ecran | 1st Screen: 1/4 2nd Screen: 1/4 |
| Acces camere terțe | ONVIF, Panasonic, Sony, Hanwha, Axis, Pelco, Arecont, Canon |
| Compresie video | Smart H.265+; H.265; Smart H.264+; H.264; MJPEG |
|---|---|
| Compresie audio | G.711a; G.711u; PCM; G726 |
| Protocol de rețea | HTTP; HTTPS; TCP/IP; IPv4/IPv6; UPnP; SNMP; UDP; SMTP; NTP; DHCP; DNS; IP Filter; PPPoE; DDNS; FTP; Alarm Server; IP Search (Support Dahua IP camera; DVR; NVS; etc.); P2P; auto register |
|---|---|
| Acces de pe telefon | iOS; Android |
| Interoperabilitate | ONVIF 23.12(Profile T; Profile S; Profile G); CGI; SDK |
| Browser | Chrome; IE9 and later; Firefox |
| Network Mode | Multi-address; load balance; fault tolerance |
| Redare multicanal | Până la 4 canale |
|---|---|
| Mod de înregistrare | General, motion detection; intelligent; alarm |
| Metodă de backup | USB device and network |
| Mod redare | Instant playback, general playback, event playback, tag playback, smart playback |
| Alarme generale | Motion detection; privacy masking; video loss; scene changing; PIR alarm; IPC external alarm |
|---|---|
| Alarme la anomalii | Camera disconnection; storage error; disk full; IP conflict; MAC conflict; login locked; and cybersecurity exception |
| Alarmă inteligentă | Face detection; face recognition; perimeter protection; SMD Plus; people counting; stereo analysis; heat map |
| Acțiuni la alarmă | Record; snapshot; IPC external alarm output; audio; buzzer; log; preset; email |
| Intrare audio | 1-channel RCA |
|---|---|
| Ieșire audio | 1-channel RCA |
| Intrare alarmă | 4 canale |
| Ieșire alarmă | 2 channels (1-channel relay output, 1-channel 12 V 1 A output) |
| Interfață disc | 1 SATA port, up to 20 TB. This limit varies depending on the environment temperature. |
| RS-485 | 2 |
| USB | 2 (2 rear USB 2.0 ports) |
| HDMI | 1 |
| VGA | 1 |
| Port de rețea | 2 (10/100/1000 Mbps Ethernet port, RJ-45) |
| Port PoE | 4 ports, 10/100 Mbps, IEEE 802.3 af/at |
| Ieșire de alimentare | 1 channel (12 VDC, 1 A) |
| Alimentare | 54 VDC (supports 48-60 VDC), 2.22 A |
|---|---|
| Consum | Total output of NVR is <10 W (without HDD) Total output power of PoE is 36 W, the maximum output power of a single port is 25.5 W |
| Greutate netă | 3.34 kg (7.36 lb) |
| Greutate brută | 5.33 kg (11.75 lb) |
| Dimensiuni produs | 300.0 mm × 221.6 mm × 75.5 mm (11.81" × 8.72" × 2.97") (W × D × H) |
| Dimensiuni ambalaj | 371.0 mm × 190.0 mm × 315.0 mm (14.61" × 7.48" × 12.40") (W × L × H) |
| Temperatură de funcționare | –40 °C – +70 °C (–40 °F – +158 °F) |
| Temperatură de depozitare | –20 °C – +60 °C (–4 °F – +140 °F) |
| Umiditate de funcționare | 10%–93% (RH), fără condensare |
| Certificări | FCC: 47 CFR FCC Part15, SubpartB, Class A CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020; EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021; EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021; EN 55035:2017+A11:2020; EN 50130-4:2011+A1:2014 CE-LVD: EN 62368-1:2014 |
Specificațiile sunt cele publicate de Dahua, cu etichetele traduse în română (preluate la 05.11.2026). Ce nu am tradus a rămas în engleză.
Denumiri și variante: NVR4104-P-WT (S0)
NVRNVR4104-P-WT/4G-EUFirmware V4.005.1 · 30.03.2025
NVRNVR4104-WTFirmware V4.005.1 · 30.03.2025
NVRNVR4108-WTFirmware V4.005.1 · 30.03.2025
NVRNVR4116-WTFirmware V4.005.1 · 30.03.2025Cameră PTZPTZ19245U-IRB-N(-B)Firmware V2.812.0000017.1 build 240704 · 04.07.2024Cameră PTZPTZ1A225-HNR-GBFirmware V3.200.0000018.5 build 260514 · 14.05.2026
Cameră PTZPTZ37225-HNP-GB-A-EGFirmware V3.200.0000028.6 build 260514 · 14.05.2026Cameră PTZPTZ4M231-HNR-GA-GHWFirmware V3.200.0000028.6 build 260514 · 14.05.2026Cameră PTZPTZ83440-HNF-PAFirmware V2.821.0000004.5 build 250707 · 07.07.2025