
2MP 25X IR PoweredByDarkfighter Network PTZ Camera
HiLook PTZ-N5225I-DE este o cameră PTZ cu rezoluție de 2 MP (1920 × 1080), senzor 1/2.8" CMOS și obiectiv varifocal de 4,8–120 mm.
Pe scurt, aparatul are zoom optic 25×, iluminare IR de până la 150 m, WDR de 120 dB, compresie H.265+/H.265/H.264+/H.264, slot microSD de până la 256 GB, 2 intrări / 1 ieșire de alarmă, alimentare PoE (802.3at), consum maxim de 18 W și protecție IP67. Fizic, cântărește 3,3 kg și are dimensiunile Ø 213.4 mm × 345 mm (Ø 8.40" × 13.58").
HiLook oferă pentru PTZ-N5225I-DE firmware-ul V5.11.0 build 260904, lansat la 04.09.2026. Fișierul se descarcă direct de pe serverele HiLook; IPCCTV nu găzduiește firmware.
HiLook face parte din grupul Hikvision: firmware-ul se încarcă din interfața web a aparatului, din SADP sau iVMS-4200 ori, la înregistratoare, de pe un stick USB din meniul local.
Specificațiile complete, cu etichetele traduse în română, sunt în tabelul de mai jos.
| Versiune | Data | Regiune | Descărcare și note |
|---|---|---|---|
| V5.11.0 build 260904Firmware_V5.11.0_260904 · Variantă: PTZ-N5225I-DE(J) | 04.09.2026 | Global | |
| V5.7.30 build 260328Firmware_V5.7.30_260328 | 28.03.2026 | Global |
HiLook publică doar versiunea actuală pentru acest model. Când apare o versiune nouă, o păstrăm pe cea veche aici.
| Senzor de imagine | 1/2.8" progressive scan CMOS |
|---|---|
| Rezoluție maximă | 1920 × 1080 |
| Iluminare minimă | Color: 0.005 Lux @(F1.6, AGC ON), B/W: 0.001 Lux @(F1.6, AGC ON), 0 Lux cu IR |
| Viteză obturator | 1/1 s – 1/30,000 s |
| Zi și noapte | Filtru IR-cut |
| Zoom | 25x optical, 16x digital |
| Distanță focală | 4.8 mm – 120 mm, 25× optical |
|---|---|
| Câmp vizual (FOV) | Horizontal field of view: 57.6° – 2.5° (wide-tele), Vertical field of view: 34.4° – 1.4° (wide-tele), Diagonal field of view: 64.5° – 2.9° (wide-tele) |
| Focalizare | Automat, semi-automat, manual |
| Diafragmă | F1.6 to F3.5 |
| Viteză zoom | Approx. 3.2 s (optical lens, wide-tele) |
| Tip iluminare suplimentară | IR |
|---|---|
| Distanță iluminare suplimentară | Până la 150 m |
| Iluminare suplimentară inteligentă | Da |
| Unghi de rotire (pan) | 360° endless |
|---|---|
| Unghi de înclinare (tilt) | From -15° – 90° (Auto-flip) |
| Viteză pan | Configurable, from 0.1°/s to 120°/s, Preset Speed: 120°/s |
| Viteză tilt | Configurable, from 0.1°/s to 80°/s, Preset Speed: 80°/s |
| Pan proporțional | Da |
| Presetări | 300 |
| Înghețare imagine la presetare | Da |
| Patrulare | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Scanare după tipar | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Acțiune de parcare | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/Auto Scan/Tilt Scan/Random Scan/Frame Scan/Panorama Scan |
| Afișare stare PTZ | Da |
| Sarcini programate | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/Auto Scan/Tilt Scan/Random Scan/Frame Scan/Panorama Scan/Dome Reboot/Dome Adjust |
| Memorare la pierderea alimentării | Da |
| Flux principal | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720), 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
|---|---|
| Flux secundar | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288), 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Al treilea flux | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288), 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Compresie video | Main Stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-Stream: H.265/H.264/MJPEG, Third Stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Debit video | 32 Kbps – 16384 Kbps |
| Profil H.264 | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| Profil H.265 | Main Profile |
| Codare video scalabilă (SVC) | Codare H.264 și H.265 |
| Regiune de interes (ROI) | Main stream, sub-stream and third stream respectively support four fixed areas |
| Compresie audio | G.711alaw/G.711ulaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
|---|---|
| Debit audio | G.711alaw/G.711ulaw: 64 Kbps, G.722.1/G.726: 16 Kbps, MP212/PCM: 32 Kbps – 160 Kbps |
| Protocoale | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, QoS, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, Bonjour, WebSocket, WebSockets |
|---|---|
| Vizualizare live simultană | Până la 20 canale |
| API | Open Network Video Interface, ISAPI, SDK, ISUP |
| Utilizatori / gazdă | Până la 32 users. 3 levels: Administrator, Operator and User |
| Securitate | User authentication (ID and PW), Host authentication (MAC address); HTTPS encryption; IEEE 802.1x port-based network access control; IP address filtering |
| Stocare în rețea | NAS (NPS, SMB/ CIPS), ANR |
| Client software | iVMS-4200, HiLookVision |
| Browser web | IE 8 – 11, Chrome 31.0 – 44, Firefox 30.0 – 51 |
| Setări imagine | Saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, and white balance adjustable by client software or web browser |
|---|---|
| Gamă dinamică extinsă (WDR) | 120 dB |
| Anti-ceață | Anti-ceață digital |
| Stabilizare imagine | Nu |
| Îmbunătățire imagine | BLC, HLC, 3D DNR |
| Mascare zone private | 24 programmable privacy masks |
| Focalizare pe zonă | Da |
| Expunere pe zonă | Da |
| Interfață Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M Ethernet Interface; PoE+ |
|---|---|
| Stocare locală | Built-in memory card slot, support Micro SD/SDHC/SDXC, up to 256 GB |
| Audio | 1 input (line in), max. input amplitude: 2-2.4 vpp, input impedance: 1 KΩ ± 10%; 1 output (line out), line level, output impedance: 600 Ω |
| Alarmă | 2 inputs, 1 output |
| Evenimente de bază | Motion Detection, Video Tampering Detection, Exception Detection |
|---|---|
| Evenimente inteligente | Intrusion Detection, Line Crossing Detection, Region Entrance Detection, Region Exiting Detection, Unattended Baggage Detection, Object Removal Detection, Audio Exception Detection |
| Acțiuni la alarmă | Alarm actions, such as Preset, Patrol Scan, Pattern Scan, Trigger Recording, Trigger Alarm Output, Notify Surveillance Center, Upload to FTP/Memory Card/NAS, Send Email, etc. |
| Alimentare | 36 VDC, 1.33 A and PoE (802.3at), 42.5 – 57 VDC, 0.6 A Max. 18 W |
|---|---|
| Dimensiuni | Ø 213.4 mm × 345 mm (Ø 8.40" × 13.58") |
| Greutate | Approx. 3.3 kg (7.28 lb) |
| Material | ADC 12, PC+10% GF |
| Condiții de funcționare | -30 °C – 65 °C (-22 °F – 149 °F). Humidity 90% or less (fără condensare) |
| Compatibilitate electromagnetică (EMC) | FCC (47 CFR Part 15, Subpart B); CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2:2019, EN 61000-3-3:2013+A1:2019, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); IC (ICES-003: Issue 7); KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015) |
|---|---|
| Siguranță | UL (UL 62368-1) CB (IEC 62368-1:2014+A11); CE-LVD (EN 62368-1:2014+A11:2017), BIS (IS 13252(Part 1):2010/ IEC 60950-1: 2005); LOA (IEC/EN 60950-1) |
| Mediu | CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Protecție | IP67 (IEC 60529-2013), 4000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection |
Specificațiile sunt cele publicate de HiLook, cu etichetele traduse în română (preluate la 02.11.2026). Ce nu am tradus a rămas în engleză.
Denumiri și variante: PTZ-N5225I-DE(HiLookSTD)(H), PTZ-N5225I-DE(HiLookSTD)(J), PTZ-N5225I-DE(J)
Cameră PTZPTZ-N2204I-DE3Firmware V5.11.0 build 260904 · 04.09.2026
Cameră PTZPTZ-N2404I-DE3Firmware V5.11.0 build 260904 · 04.09.2026
Cameră PTZPTZ-N4215-DE3Firmware V5.11.0 build 260904 · 04.09.2026
Cameră PTZPTZ-N4215I-DEFirmware V5.11.0 build 260904 · 04.09.2026
Cameră PTZPTZ-N4225I-DEFirmware V5.11.0 build 260904 · 04.09.2026
Cameră PTZPTZ-N4415-DE3Firmware V5.11.0 build 260904 · 04.09.2026
Cameră PTZPTZ-N4425I-DEFirmware V5.11.0 build 260904 · 04.09.2026
Cameră PTZPTZ-N5225I-AFirmware V5.7.11 build 260402 · 02.04.2026
Cameră PTZPTZ-N5425I-DEFirmware V5.11.0 build 260904 · 04.09.2026