
M Series General AI Station
iDS-96128NXI-M8R/X este un NVR (înregistrator video de rețea) Hikvision, cu 128 canale, lățime de bandă la intrare de 400 Mbps, 8 locașuri pentru HDD (până la 20 TB fiecare) și înregistrare de până la 32 MP.
Printre caracteristicile tehnice se numără ieșiri video HDMI/VGA/CVBS (HDMI 4K), decodare H.265+/H.265/H.264+, recunoaștere facială, 16 intrări / 9 ieșiri de alarmă, alimentare 100–240 V AC și consum maxim de 50 W. Fizic, cântărește 10 kg și are dimensiunile 442 × 539 × 93 mm ( 17.4"× 21.2" × 3.7").
Ultima versiune de firmware publicată de Hikvision pentru iDS-96128NXI-M8R/X este V5.04.052 build 260709, din 09.07.2026. Mai jos găsești link-ul oficial de descărcare, notele de versiune și versiunile anterioare.
Firmware-ul se încarcă din interfața web a aparatului (meniul de întreținere / upgrade), din SADP sau iVMS-4200 ori, la înregistratoare, de pe un stick USB din meniul local.
Tabelul de specificații de mai jos conține toate datele tehnice publicate de producător, traduse în română.
| Versiune | Data | Regiune | Descărcare și note |
|---|---|---|---|
| V5.04.052 build 260709Firmware_V5.04.052_260709 | 09.07.2026 | Global |
Hikvision publică doar versiunea actuală pentru acest model. Când apare o versiune nouă, o păstrăm pe cea veche aici.
| AI pe dispozitiv | Facial recognition, perimeter protection, video structuralization, AcuSearch |
|---|---|
| AI pe cameră | Facial recognition, perimeter protection, video structuralization, AcuSearch, motion detection2.0, ANPR, people counting, VCA |
| Motor de procesare | 2, each engine can run an intelligent algorithm, engine mode is adjustable |
| Prin cameră | All channels, up to 691,200 targets/day The camera should enable AcuSearch function |
|---|---|
| Prin NVR | Până la 8-ch, up to 691,200 targets/day |
| Prin NVR | 24-ch 2 MP or 16-ch 4 MP or 8-ch 8 MP (Without Large Model) 12-ch 2 MP or 8-ch 4 MP or 4-ch 8 MP (With Large Model) |
|---|---|
| Prin cameră | All channels (powered by Large Model) |
| Analiză structurată | Până la 12-ch 2 MP (6-ch for each engine) or 8-ch 4 MP or 4-ch 8 MP |
|---|---|
| Bibliotecă de fețe | Până la 32 face picture libraries, up to 100,000 face pictures in list library, up to 10,000 face pictures in stranger library, up to 10,000,000 face pictures in face capture (each picture ≤ 4 MB, total capacity ≤ 20 GB) |
| Comparare fețe | 16-ch; Comparison speed: 32 pictures per second |
| Detecție și analiză facială | Face picture comparison, human face capture, face picture search |
|---|---|
| Bibliotecă de fețe | Până la 32 face picture libraries, up to 100,000 face pictures in list library, up to 10,000 face pictures in stranger library, up to 10,000,000 face pictures in face capture (each picture ≤ 4 MB, total capacity ≤ 20 GB) |
| Face Picture Comparison (Captured from Camera) | 48-ch (24-ch for each engine); Comparison speed: 48 pictures per second |
| Performanță detecție și analiză facială | Până la 16-ch 2 MP (8-ch for each engine) or 8-ch 4 MP or 4-ch 8 MP |
| Prin cameră | Toate canalele |
|---|---|
| Atribute număr de înmatriculare | Plate number, license plate color, license plate type |
| Atribute vehicul | Vehicle brand, vehicle color, vehicle type |
| Intrări video IP | 128 canale Până la 32 MP resolution |
|---|---|
| Lățime de bandă la intrare | 400 Mbps |
| Lățime de bandă la ieșire | 400 Mbps |
| Incoming Bandwidth (RAID Mode) | 400 Mbps |
| Outgoing Bandwidth (RAID mode) | 400 Mbps |
| Ieșire HDMI 1 | 8K (7680 × 4320)/30Hz, 4K (3840 × 2160)/60Hz, 4K (3840 × 2160)/30Hz, 2K (2560 × 1440)/60Hz, 1920 × 1080/60Hz |
| Ieșire HDMI 2 | 4K (3840 × 2160)/60Hz, 4K (3840 × 2160)/30Hz, 2K (2560 × 1440)/60Hz, 1920 × 1080/60Hz *: When HDMI1 output resolution is 8K, the maximum HDMI2 output resolution is 1080p. |
| Ieșire VGA 1 | 1920 × 1080/60Hz |
| Ieșire VGA 2 | 1920 × 1080/60Hz |
| Mod ieșire video | HDMI1/VGA1 simultaneous output, HDMI2/VGA2 simultaneous output |
| Ieșire CVBS | 1-ch, BNC (1.0 Vp-p, 75 Ω), resolution: PAL: 704 × 576, NTSC: 704 × 480 |
| Ieșire audio | 2-ch, RCA (Linear, 1 KΩ) |
| Audio bidirecțional | 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 k Ω) |
| Format de decodare | H.265/H.265+/H.264/H.264+ |
|---|---|
| Capacitate de decodare | 2-ch@32 MP (30 fps)/2-ch@24 MP (30fps)/4-ch@16 MP (30fps)/8-ch@8 MP (30fps)/16-ch@4 MP (30fps)/32-ch@2 MP (30fps) |
| Redare sincronă | 16 canale |
| Rezoluție de înregistrare | 32 MP/24 MP/12 MP/8 MP/6 MP/5 MP/4 MP/3 MP/1080p/UXGA/720p/VGA /4CIF/DCIF/ 2CIF/CIF/QCIF |
| Conexiune la distanță | 128 |
|---|---|
| Protocol de rețea | TCP/IP, DHCP, IPv4, IPv6, DNS, DDNS, NTP, RTSP, SADP, SMTP, SNMP, NFS, iSCSI, ISUP, UPnP™, HTTP, HTTPS, ONVIF(Version 2.2), OTAP |
| API | ONVIF (profile S/G); SDK; ISAPI |
| Browser compatibil | IE11, Chrome V57, Firefox V52, Safari V12, Edge V89, or above version |
| Interfață de rețea | 2, RJ-45 10/100/1000 Mbps self-adaptive Ethernet interface |
| Protocol acces camere | ONVIF(Version 2.5), RTSP |
| Tip RAID | RAID0, RAID1, RAID5, RAID6, RAID10 |
|---|
| Ieșire de control 12 V | Controllable 12 VDC, 1 A power output for external alarm device; The power will be turned on when the alarm output is triggered. *: The Ctrl 12V power is controlled by alarm output 9. |
|---|---|
| Ieșire 12 V DC | 12 VDC, 1 A power output |
| SATA | 8 SATA interfaces; 3.5-inch HDD |
| eSATA | 1 eSATA interface |
| Capacitate | Până la 20 TB capacity for each HDD |
| Interfață serială | 1 RS-232, 1 RS-485 (full-duplex) |
| Interfață USB | Front panel: 2 × USB 2.0; Rear panel: 2 × USB 3.0 |
| Intrări/ieșiri alarmă | 16/9 |
| Limba interfeței | English, Russian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Turkish, Japanese, Danish, Swedish Language, Norwegian, Finnish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Estonian, Vietnamese, Croatian, Slovenian, Serbian, Latvian, Lithuanian, Uzbek, Kazakh, Arabic, Ukrainian, Kyrgyz , Brazilian Portuguese, Indonesian |
|---|---|
| Alimentare | 100 – 240 VAC, 50 – 60 Hz, redundant power supply |
| Consum | ≤ 50 W (without HDD) |
| Temperatură de funcționare | -10 – 55°C (14 – 131° F) |
| Umiditate de funcționare | 10 – 90% |
| Dimensiuni (L × A × Î) | 442 × 539 × 93 mm ( 17.4"× 21.2" × 3.7") |
| Greutate | ≤ 10 kg (without HDD, 28.7 lb.) |
| Certificări obținute | CE, IC, CB, Rohs, Reach, WEEE, RCM, UKCA, LOA |
|---|---|
| CE | EN 55032:2015+A1:2020, ENIEC61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:201 9, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN 55035:2017+A11:2020 |
Specificațiile sunt cele publicate de Hikvision, cu etichetele traduse în română (preluate la 02.11.2026). Ce nu am tradus a rămas în engleză.
Denumiri și variante: iDS-96128NXI-M8R/X(C)
NVRiDS-6704NXI-S/TFirmware V4.61.810 build 251112 · 12.11.2025
NVRiDS-6708NXI-I/FAFirmware V4.62.225 build 240122 · 22.01.2024
NVRiDS-6708NXI-M1/XFirmware V5.04.052 build 260709 · 09.07.2026
NVRiDS-6708NXI-SFirmware V5.04.603 build 260812 · 12.08.2026
NVRiDS-6716NXI-I/16S(B)Firmware publicat
NVRiDS-6716NXI-I/SFirmware V4.62.225 build 240122 · 22.01.2024
NVRiDS-6716NXI-M1/XFirmware V5.04.052 build 260920 · 20.09.2026
NVRiDS-6716NXI-SFirmware V5.04.603 build 260812 · 12.08.2026
NVRiDS-7608NXI-I2/8FFirmware V4.1.62 build 200318 · 18.03.2020
NVRiDS-7608NXI-I2/8P/8FFirmware publicat
NVRiDS-7608NXI-I2/8P/XFirmware V4.62.210 build 230619 · 19.06.2023
NVRiDS-7608NXI-I2/XFirmware V4.62.210 build 230619 · 19.06.2023