
16-ch 1.5U 4K DeepinMind NVR
iDS-7716NXI-I4/X este un NVR (înregistrator video de rețea) Hikvision, cu 16 canale, lățime de bandă la intrare de 320 Mbps, 4 locașuri pentru HDD (până la 10 TB fiecare) și înregistrare de până la 32 MP.
Din fișa tehnică reținem: ieșiri video HDMI/VGA/CVBS (HDMI 4K), decodare H.265+/H.265/H.264+, filtrare a alarmelor după persoane și vehicule, recunoaștere facială, 16 intrări / 8 ieșiri de alarmă, alimentare 100–240 V AC, consum maxim de 30 W și funcționare între −10 și +55 °C. Fizic, cântărește 5 kg și are dimensiunile 445 × 400 × 75 mm (17.5"× 15.7" × 3.0").
La ultima verificare, cel mai nou firmware pentru iDS-7716NXI-I4/X era V4.62.210 build 230619 (19.06.2023). Pagina se actualizează zilnic din lista oficială Hikvision.
Firmware-ul se încarcă din interfața web a aparatului (meniul de întreținere / upgrade), din SADP sau iVMS-4200 ori, la înregistratoare, de pe un stick USB din meniul local.
Mai jos găsești fișa tehnică completă, tradusă în română.
| Versiune | Data | Regiune | Descărcare și note |
|---|---|---|---|
| V4.62.210 build 230619Firmware_V4.62.210_230619 | 19.06.2023 | Global |
Hikvision publică doar versiunea actuală pentru acest model. Când apare o versiune nouă, o păstrăm pe cea veche aici.
| Analiză persoane/vehicule | Până la 16-ch 4 MP (HD network camera, up to 8 MP, H.264/H.265) video analysis for human and vehicle recognition to reduce false alarm |
|---|
| Analiză structurată | Până la 8-ch 2 MP (HD network camera, up to 8 MP, H.264/H.265) live video structuralization analysis |
|---|---|
| Bibliotecă de fețe | Până la 16 face picture libraries, with up to 100,000 face pictures in total |
| Comparare fețe | 8-ch face picture comparison alarm |
| Detecție și analiză facială | Face picture comparison, human face capture, face picture search |
|---|---|
| Bibliotecă de fețe | Până la 16 face picture libraries, with up to 100,000 face pictures in total (each picture ≤ 4 MB, total capacity ≤ 20 GB) |
| Performanță detecție și analiză facială | 8-ch 8 MP human face capture (HD network camera, up to 8 MP, H.264/H.265) |
| Comparare fețe | 16-ch face picture comparison alarm |
| Intrări video IP | 16-ch;Up to 12 MP resolution *: 32 MP and 24 MP is only available for channel 1 when ultra HD resolution mode is enabled. |
|---|---|
| Lățime de bandă la intrare | 320 Mbps |
| Lățime de bandă la ieșire | 256 Mbps |
| Incoming Bandwidth (RAID Mode) | 200 Mbps |
| Outgoing Bandwidth (RAID mode) | 200 Mbps |
| Ieșire HDMI 1 | 4K (3840 × 2160)/60Hz, 4K (3840 × 2160)/30Hz, 2K (2560 × 1440)/60Hz, 1920 × 1080/60Hz, 1600 × 1200/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| Ieșire HDMI 2 | 1920 × 1080/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| Ieșire VGA | 1920 × 1080/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz, HDMI1/VGA Simultaneous Output |
| Mod ieșire video | HDMI/VGA independent output |
| Ieșire CVBS | 1-ch, BNC (1.0 Vp-p, 75 Ω), resolution: PAL: 704 × 576, NTSC: 704 × 480 |
| Ieșire audio | 1-ch, RCA (Linear, 1 KΩ) |
| Audio bidirecțional | 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 k Ω) |
| Format de decodare | H.265/H.265+/H.264/H.264+/MPEG4 |
|---|---|
| Capacitate de decodare | 1-ch@32 MP (30 fps)/16-ch@1080p (30 fps) |
| Redare sincronă | 16 canale |
| Rezoluție de înregistrare | 32 MP/24 MP/12 MP/8 MP/6 MP/5 MP/4 MP/3 MP/1080p/UXGA/720p/VGA /4CIF/DCIF/2CIF/CIF/QCIF *: 32 MP and 24 MP is only available for channel 1 when ultra HD resolution mode is enabled. |
| Protocol de rețea | TCP/IP, DHCP, IPv4, IPv6, DNS, DDNS, NTP, RTSP, SADP, SMTP, SNMP, NFS, iSCSI, ISUP, UPnP™, HTTP, HTTPS |
|---|---|
| Conexiune la distanță | 128 |
| Interfață de rețea | 2 RJ-45 10/100/1000 Mbps self-adaptive Ethernet interfaces |
| SATA | 4 SATA interfaces |
|---|---|
| eSATA | 1 eSATA interface |
| Capacitate | Până la 10 TB capacity for each HDD |
| Interfață serială | RS-485 (half-duplex), RS-232, Keyboard |
| Interfață USB | Front panel: 2 × USB 2.0; Rear panel: 1 × USB 3.0 |
| Intrări/ieșiri alarmă | 16/8 |
| Alimentare | 100 – 240 VAC, 50 – 60 Hz |
|---|---|
| Consum | ≤ 30 W |
| Temperatură de funcționare | -10 °C – 55 °C (14 °F – 131 °F) |
| Umiditate de funcționare | 10 – 90 % |
| Carcasă | 19-inch rack-mounted 1.5U chassis |
| Dimensiuni (L × A × Î) | 445 × 400 × 75 mm (17.5"× 15.7" × 3.0") |
| Greutate | ≤ 5 kg (11 lb) |
| Certificări obținute | CE, FCC, UL, CB, WEEE, BIS, IC, RCM, KC, LOA |
|---|---|
| FCC | Part 15 Subpart B, ANSI C63.4 |
| CE | EN 55032:2015, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 50130-4,EN 55035:2017 |
Specificațiile sunt cele publicate de Hikvision, cu etichetele traduse în română (preluate la 02.11.2026). Ce nu am tradus a rămas în engleză.
Denumiri și variante: iDS-7716NXI-I4/X(C)
NVRiDS-6704NXI-S/TFirmware V4.61.810 build 251112 · 12.11.2025
NVRiDS-6708NXI-I/FAFirmware V4.62.225 build 240122 · 22.01.2024
NVRiDS-6708NXI-M1/XFirmware V5.04.052 build 260709 · 09.07.2026
NVRiDS-6708NXI-SFirmware V5.04.603 build 260812 · 12.08.2026
NVRiDS-6716NXI-I/16S(B)Firmware publicat
NVRiDS-6716NXI-I/SFirmware V4.62.225 build 240122 · 22.01.2024
NVRiDS-6716NXI-M1/XFirmware V5.04.052 build 260920 · 20.09.2026
NVRiDS-6716NXI-SFirmware V5.04.603 build 260812 · 12.08.2026
NVRiDS-7608NXI-I2/8FFirmware V4.1.62 build 200318 · 18.03.2020
NVRiDS-7608NXI-I2/8P/8FFirmware publicat
NVRiDS-7608NXI-I2/8P/XFirmware V4.62.210 build 230619 · 19.06.2023
NVRiDS-7608NXI-I2/XFirmware V4.62.210 build 230619 · 19.06.2023