
8MP DeepinView Multi-Sensor Bullet Camera
Hikvision iDS-2CD8A86G2-XZHS(Y) este o cameră IP tip bullet cu rezoluție de 8 MP (3840 × 2160), senzor 1/1.2" CMOS și obiectiv varifocal de 10–50 mm.
Câteva date tehnice importante: iluminare IR de până la 120 m, WDR de 140 dB, compresie H.265+/H.265/H.264+/H.264, detecție inteligentă a persoanelor și vehiculelor, funcții de detecție facială, recunoaștere a numerelor de înmatriculare, microfon și difuzor încorporate, slot microSD de până la 256 GB și 2 intrări / 2 ieșiri de alarmă. Ca gabarit, cântărește 2,63 kg și are dimensiunile Ø140 mm × 410.1 mm (Ø5.5" × 16.1").
La ultima verificare, cel mai nou firmware pentru iDS-2CD8A86G2-XZHS(Y) era V5.9.24 build 260901 (01.09.2026), regiunea Global. Pagina se actualizează zilnic din lista oficială Hikvision.
Firmware-ul se încarcă din interfața web a aparatului (meniul de întreținere / upgrade), din SADP sau iVMS-4200 ori, la înregistratoare, de pe un stick USB din meniul local.
Tabelul de specificații de mai jos conține toate datele tehnice publicate de producător, traduse în română.
| Versiune | Data | Regiune | Descărcare și note |
|---|---|---|---|
| V5.9.24 build 260901Firmware_V5.9.24_260901 · Variantă: iDS-2CD8A86G2-XZHS, iDS-2CD8A86G2-XZHSY | 01.09.2026 | Global, Europa, România |
Hikvision publică doar versiunea actuală pentru acest model. Când apare o versiune nouă, o păstrăm pe cea veche aici.
| Senzor de imagine | Channel 1: 1/1.2" Progressive Scan CMOS, Channel 2: 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
|---|---|
| Rezoluție maximă | Channel 1: 3840 × 2160, channel 2: 2688 × 1520 |
| Iluminare minimă | Channel 1: Color: 0.0005 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with Light, B/W: 0.0001 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux cu IR, Channel 2: Color: 0.0003 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with Light, B/W: 0.0001 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux cu IR |
| Timp de expunere | 1 s – 1/100,000 s |
| Zi și noapte | IR cut filter, Blue glass module (less ghost phenomenon) |
| Reglaj unghi | Pan: 0° – 355°,tilt: 0° – 90°,rotate: 0° – 360° |
| Distanță focală și câmp vizual | Channel 1: 10 – 50 mm: horizontal FOV 36° – 13.1°, vertical FOV: 20.4° – 7.4°, diagonal FOV 41.8° – 14.9° Channel 2: 4 mm: horizontal FOV: 89°, vertical FOV: 45°, diagonal FOV: 107° |
|---|---|
| Focalizare | Channel 1: Auto, semi-auto, manual |
| Tip diafragmă | Channel 1: P-iris, Channel 2: Fixed |
| Diafragmă | Channel 1: Constant F1.6 throughout the zoom range, Channel 2: F1.0 |
| DORI | Channel 1: Wide: D:241.4 m, O: 95.8 m, R: 48.3 m, I: 24.1 m Tele: D: 620.7 m, O: 246.3 m, R:124.1 m, I: 62.1 m Channel 2: D:77 m, O: 30.5 m, R: 15.4 m, I: 7.7 m |
|---|
| Tip iluminare suplimentară | Hybrid (IR and White Light) |
|---|---|
| Distanță iluminare suplimentară | Channel 1: up to 120 m, Channel 2: up to 30 m |
| Iluminare suplimentară inteligentă | Da |
| Lungime de undă IR | 850 nm |
| Specificație model | 1. Up to 3 models. Model type: detection model, classification model, mixed model (detection model and classification model). 2. Supports video analysis (detection, classification, mixed, OCR, segmentation, comparison) and scheduled capture analysis (classification). (1) Detection: Region target exception status detection, line crossing target detection, line crossing target counting, region target number counting, full analysis rule, combined rule, area overlap ratio counting, area overlap ratio exception detection. (2) Classification: Region exception status detection, full analysis rule. (3) Mixed: Region target exception status detection, line crossing target detection, line crossing target counting, region target number counting, full analysis rule, combined rule; area overlap ratio counting, area overlap ratio exception detection. (4) Picture Comparison: Area status change detection. (5) OCR: OCR-triggered capture. (6) OVD: Region target exception status detection, line crossing target detection, line crossing target counting, region target number counting, full analysis rule, combined rule, area overlap ratio counting, area overlap ratio exception detection. 3. Supports 4 model packages, each capable of detecting 16 target types and classifying 4 targets. The targets can be classified as 64 types. The device runs only 1 model at the same time. 4. Built-in models for PPE detection (hard hat and reflective clothing). |
|---|
| Flux principal | Channel 1: 50 Hz: 25 fps (3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) Channel 2: 50 Hz: 25 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
|---|---|
| Flux secundar | Channel 1: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) Channel 2: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Al treilea flux | Channel 1: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 15 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) Channel 2: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 15 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Al patrulea flux | Channel 1: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) Channel 2: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Al cincilea flux | Channel 1: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) Channel 2: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Compresie video | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264, Fourth stream: H.265/H.264/MJPEG, Fifth stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Debit video | 32 Kbps – 16 Mbps |
| Profil H.264 | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| Profil H.265 | Main Profile |
| Control debit | CBR,VBR |
| Codare video scalabilă (SVC) | Codare H.264 și H.265 |
| Regiune de interes (ROI) | 4 fixed regions for each stream |
| Decupare țintă | Da |
| Guanlan AI Encoding | Da |
| Tip audio | Mono |
|---|---|
| Compresie audio | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Debit audio | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 – 192 Kbps (MP2L2)/8 – 48 Kbps (PCM)/8 – 320 Kbps (MP3)/16 – 64 Kbps (AAC-LC) |
| Frecvență de eșantionare audio | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Filtrare zgomot ambiental | Da |
| Protocoale | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4/IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, WebSocket, WebSockets |
|---|---|
| Vizualizare live simultană | Până la 20 canale |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T),ISAPI,SDK,ISUP |
| Utilizatori / gazdă | Până la 32 utilizatori 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Securitate | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2, TLS 1.3 |
| Stocare în rețea | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client software | iVMS-4200,Hik-Connect |
| Browser web | Plug-in required live view: IE 10, IE11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 11+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Comutare parametri imagine | Da |
|---|---|
| Setări imagine | Saturation,brightness,contrast,sharpness,AGC,white balance,adjustable by client software or web browser |
| Comutare zi/noapte | Channel 1: Day, Night, Auto, Schedule, Alarm Trigger, Channel 2: Day, Night, Auto, Schedule, Alarm Trigger |
| Gamă dinamică extinsă (WDR) | 140 dB |
| Îmbunătățire imagine | Channel 1: BLC, HLC, 3D DNR, Defog, EIS, Channel 2: BLC, HLC, 3D DNR, Defog |
| Mascare zone private | 8 programmable polygon privacy masks |
| Suprapunere imagine | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Ieșire video | 1 Vp-p Composite Output (75 Ω/CVBS) (Only for debugging) |
|---|---|
| Interfață Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M/1000 M self-adaptive Ethernet port |
| Stocare locală | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 256 GB |
| Audio | 1 input (line in), 3.5 mm connector, three-contact, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium, 1 output (line out), 3.5 mm connector, three-contact, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium, mono sound |
| Microfon încorporat | 2 built-in microphones |
| Alarmă | 2 inputs, 2 outputs (max. 24 VDC, 1 A) |
| Difuzor încorporat | 1 built-in speaker |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Buton de resetare | Da |
| Ieșire de alimentare | 12 VDC, max. 50 mA |
| Wiegand | 1 Wiegand (CardID 26bit, SHA-1 26bit, Hik 34bit, NEWG 72 bit) |
| Evenimente de bază | Motion detection,video tampering alarm,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error),video quality diagnosis,vibration detection |
|---|---|
| Evenimente inteligente | Unattended baggage detection, object removal detection,scene change detection,audio exception detection,defocus detection |
| Acțiuni asociate | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture |
| Detecție multi-țintă | Channel 1, Detects up to 60 targets simultaneously, Supports simultaneous detection and capture of human body, face, motor vehicle, non-motor vehicle, Gets 7 face features, Gets 13 human body features, Gets 2 vehicle features, Supports license plate recognition |
|---|---|
| Captură față | Channel 1, Detects up to 120 faces simultaneously, Supports swing left and right from -60° – 60°, tilt up and down from -30° – 30°, Uploads face with background and closed-up face pictures |
| Comparare fețe | Channel 1, Până la 10 face libraries. 30,000 faces for each library. 150,000 faces in total. , Recognizes face identity via face modeling, grading and comparing to those in face library, Supports face library encryption |
| Numărare persoane | Supports Multi-Dimension People Counting, Supports counting, displaying and exporting the people flow data of entering, exiting and passing by (The data is stored in the flash.), Supports real-time uploading and uploading by statistic cycle, Supports generating daily, weekly, monthly or annually reports, Supports dynamic deduplication based on face picture comparison, and can filter out the target with the same custom face pictures, same attributes, or filter out repeated invalid targets within the set time interval, Supports face feature deduplication, Supports people flow data replenishment, Reverse counting alarm will be triggered when the target leaves the detection area in the direction opposite to the set direction,Supports Face Mode and Clothing Mode |
| Protecție perimetrală | Channel 1, Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting, Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle), Channel 2, Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting, Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |
| Trafic rutier și detecție vehicule | Smart Function: Support license plate recognition of vehicles and motorcycles (only in checkpoint scenario) Support vehicle attribute detection, including vehicle type, color, brand, driving direction, etc. Support vehicle and non-vehicle counting Blocklist and allowlist: up to 50,000 records LPR Countries/Regions: 4 areas (Europe, Middle East, Asia-Pacific, Africa) and more than 124 countries/regions Accuracy (Under recommended installation and lighting conditions): License plate recognition rate ≥98% Capture rate ≥99% Driving direction accuracy rate ≥98% Vehicle Capture Speed: Front installation in checkpoint scenario: up to 120 km/h Side installation: up to 80 km/h Capture Mode: License Plate and Vehicle Mode, Vehicle Priority Mode Supports license plate recognition in detection area or lane line in the entrance and exit. Supports Reverse License Plate Secondary Detection. If the vehicle is always in the camera view, when it triggers one capture, another capture will be triggered when it backs out of parking lot. Supports JSON files in alarm upload. |
| Vehicle Event Detection | Supports Parking Detection and Congestion Detection Supports Vehicle Statistics to count the number of vehicles staying within the detection area. Suppots real-time upload data, and OSD overlay. |
| General | Supports scheduled-switch of smart applications. Supports enabling 2 smart applications at the same time. |
| Alimentare | Three-core terminal block, 12 VDC ± 20%, 1.89A, max. 22.6 W, 24 VAC ± 20%, 1.48 A, max. 22.2 W, PoE: IEEE 802.3at, Type 2, Class 4, 42.5 V – 57 V, 0.57 A – 0.43 A, max. 24 W |
|---|---|
| Material | Carcasă din aliaj de aluminiu |
| Dimensiuni | Ø140 mm × 410.1 mm (Ø5.5" × 16.1") |
| Dimensiuni ambalaj | 462 mm × 197 mm × 195 mm (18.2" × 7.76" × 7.68") |
| Greutate | Approx. 2630 g (5.80 lb.) |
| Greutate cu ambalaj | Approx. 3300 g (7.28 lb.) |
| Condiții de pornire și funcționare | -40 °C – 60 °C (-40 °F – 140 °F). Humidity 95% or less (fără condensare) |
| Funcții generale | Heartbeat,one-key reset,mirror,password protection,flash log,anti-banding |
| Limbă | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Încălzitor | Da |
| Anti-aburire | Da |
| Condiții de depozitare | -40 °C – 60 °C (-40 °F – 140 °F). Humidity 95% or less (fără condensare) |
| Panou de conectori integrat | -Y: No |
| Compatibilitate electromagnetică (EMC) | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
|---|---|
| Siguranță | CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, LOA: IEC/EN 60950-1 |
| Mediu | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protecție | IP67: IEC 60529-2013,IK10: IEC 62262:2002 |
| Protecție anticorozivă | -Y model: NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
| Auto și feroviar | EN50121-4 |
| Altele | PVC FREE |
| Securitate cibernetică | IEC62443-4-1 ML2 EUCC CC: EAL3 |
Specificațiile sunt cele publicate de Hikvision, cu etichetele traduse în română (preluate la 02.11.2026). Ce nu am tradus a rămas în engleză.
Denumiri și variante: iDS-2CD8A86G2-XZHSY(1050/4), iDS-2CD8A86G2-XZHSY, iDS-2CD8A86G2-XZHS(1050/4), iDS-2CD8A86G2-XZHS
Cameră IPiDS-2CD5146G2/V-XZ(H)S(Y)Firmware V5.10.0 build 260612 · 12.06.2026
Cameră IPiDS-2CD5146G2/V-ZS/RCFirmware V5.10.0 build 260612 · 12.06.2026
Cameră IPiDS-2CD5186G2/V-XZ(H)S(Y)Firmware V5.10.0 build 260612 · 12.06.2026
Cameră IPiDS-2CD5186G2/V-ZS/RCFirmware V5.10.0 build 260612 · 12.06.2026
Cameră IPiDS-2CD5347G2-XSFirmware V5.11.50 build 261026 · 26.10.2026
Cameră IPiDS-2CD5347G2/V-XSFirmware V5.10.0 build 260612 · 12.06.2026
Cameră IPiDS-2CD5387G2-XSFirmware V5.11.50 build 261026 · 26.10.2026
Cameră IPiDS-2CD5387G2/V-XSFirmware V5.10.0 build 260612 · 12.06.2026
Cameră IPiDS-2CD5546G2-XZ(H)S(Y)Firmware V5.11.50 build 261026 · 26.10.2026
Cameră IPiDS-2CD5586G2-XZ(H)S(Y)Firmware V5.11.50 build 261026 · 26.10.2026
Cameră IPiDS-2CD5A46G2-INZHSYFirmware V5.11.50 build 261026 · 26.10.2026
Cameră IPiDS-2CD5A46G2-XZ(H)S(Y)Firmware V5.11.50 build 261026 · 26.10.2026