
Thermal & Optical Bi-spectrum Network Positioning System
HM-TD6368-75C4L/G0/T2Y este o cameră termică Hikvision, cu rezoluție termică 640 × 512, cu senzor 1/1.8" CMOS și obiectiv varifocal de 6–360 mm.
Pe scurt, aparatul are WDR de 120 dB, compresie H.265/H.264/MJPEG, 7 intrări / 2 ieșiri de alarmă, alimentare 48 V DC, consum maxim de 150 W, protecție IP66 și funcționare între −40 și +70 °C. Aparatul cântărește 27,5 kg și are dimensiunile 543.8mm × 399.7mm × 390.3 mm (21.41'' × 15.74'' × 15.37'').
Ultima versiune de firmware publicată de Hikvision pentru HM-TD6368-75C4L/G0/T2Y este V5.7.25 build 260828, din 28.08.2026 (regiunea Global). Mai jos găsești link-ul oficial de descărcare, notele de versiune și versiunile anterioare.
Firmware-ul se încarcă din interfața web a aparatului (meniul de întreținere / upgrade), din SADP sau iVMS-4200 ori, la înregistratoare, de pe un stick USB din meniul local.
Tabelul de specificații de mai jos conține toate datele tehnice publicate de producător, traduse în română.
| Versiune | Data | Regiune | Descărcare și note |
|---|---|---|---|
| V5.7.25 build 260828Firmware_V5.7.25_260828 | 28.08.2026 | Global, Europa |
Hikvision publică doar versiunea actuală pentru acest model. Când apare o versiune nouă, o păstrăm pe cea veche aici.
| Senzor de imagine | VOx Uncooled Focal Plane Arrays |
|---|---|
| Rezoluție | 640 × 512 |
| Interval pixeli | 12 μm |
| Bandă spectrală de răspuns | 8 μm – 14 μm |
| NETD (sensibilitate termică) | ≤ 20 mK (@25° C,F# = 1.0) |
| Distanță focală | 75 mm |
| Mod focalizare | Semi-auto & Manual |
| IFOV | 0.16 mrad |
| Diafragmă | F1.0 |
| Câmp vizual | 5.9°(H)*4.7°(V) |
| Distanță minimă de focalizare | 6m |
| Zoom digital | X2, x4, x8 |
| Senzor de imagine | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
|---|---|
| Rezoluție | 2688 × 1520, 4 MP |
| Iluminare minimă | Color: 0.002 Lux @(F1.5, AGC ON), B/W: 0.0002 Lux@ (F1.5, AGC ON) ,0 Lux cu IR |
| Câmp vizual | 55.56°(H)*32.4°(V)~1.86°(H)*1.06°V) |
| Distanță focală | 6-360mm, 60x |
| Diafragmă (domeniu) | F1.59-5.42 |
| Mod focalizare | Auto & Semi-auto & Manual |
| Viteză obturator | 1.1 s – 1/30,000 s |
| WDR | 120 dB |
| Anti-ceață optic | Da |
| Zoom digital | x2, x4, x8, x16 |
| Imagine în imagine | Display partial image of thermal channel on the full screen of optical channel |
|---|---|
| Colorare țintă | Yes. Supported in white hot and black hot mode. |
| Stabilizare imagine | Thermal channel supports EIS. Optical channel supports OIS. |
| Unghi de mișcare | Pan: 360° Continuous Rotate; Tilt: From -85° – + 85° (auto flip) |
|---|---|
| Viteză pan | Configurable, From 0.01°/s to 110°/s |
| Viteză tilt | Configurable, From 0.01°/s to 50°/s |
| Zoom proporțional | Da |
| Presetări | 300 in total |
| Patrulare | 8; Up to 32 Presets Per Patrol |
| Scanare după tipar | 4; More Than 10 Minutes Per Pattern |
| Memorare la pierderea alimentării | Da |
| Parcare | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/Auto Scan/Tilt Scan/Random Scan/Frame Scan/Panorama Scan |
| Stare PT | Turn On/Turn Off |
| Sarcini programate | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/Auto Scan/Tilt Scan/Random Scan/Frame Scan/Panorama Scan/Doom Reboot/Doom Adjust/Aux Output |
| Laser Distance | Până la 2000m |
|---|---|
| Intensitate și unghi IR | Reglat automat |
| Analiză video (VCA) | Support 4 VCA rule types (Line Crossing, Intrusion, Region Entrance, and Region Exiting), up to 10 scenes and 8 VCA rules for each scene |
|---|---|
| Măsurare temperatură | Support 3 temperature measurement rule types, 273 presets as scene, 21 rules of each scene (10 points, 10 areas, and 1 line) |
| Interval de temperatură | -20 °C – 150 °C (-4 °F – 302 °F) |
| Precizie măsurare temperatură | ± 8 °C (±14.4 °F) |
| Detecție incendiu | Dynamic fire point detection, up to 10 fire points detectable. |
| Detecție fum | Până la 6km detection ability with 5m*5m smoke |
| Flux principal | Optical channel 50 Hz: 25 fps (2688 × 1520,1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (2688 × 1520,1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) Thermal channel 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 x 576, 640 x 512, 384 x 288) |
|---|---|
| Flux secundar | Optical channel 50 Hz: 25fps (704 × 576, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (704 × 576, 352 × 288) Thermal channel 25 fps (704 × 576, 640 × 512, 384 × 288) |
| Compresie video | Main stream: H.265/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Compresie audio | G .711u/G.711a/G.722.1/MP2L2/G.726/PCM |
| Palete de culori | 15 palettes (White hot, Black hot, Fusion 1, Rainbow, Fusion 2, Ironbow 1, Ironbow 2, Sepia, Color 1, Color 2, Icefire, Rain, Red hot,Green hot, Dark blue) |
|---|
| Protocoale | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE |
|---|---|
| Stocare în rețea | MicroSD/SDHC/SDXC card (up to 512 G) local storage, and NAS (NFS, SMB/CIFS), auto network replenishment (ANR) |
| API | ISAPI, ISUP, HIKVISION SDK, third-party management platform, ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T) |
| Vizualizare live simultană | Până la 20 canale |
| Nivel utilizator / gazdă | Până la 32 users, 3 levels: Administrator, Operator, User |
| Securitate | User authentication (ID and PW), MAC address binding, HTTPS encryption, IEEE 802.1x access control, IP address filtering |
| Client software | iVMS-4200, Hik-Connect |
| Browser web | Live view (plug-in allowed) : Internet Explorer 11 Live view (plug-in free) : Chrome 57.0 +, Firefox 52.0 + Local service : Chrome 57.0+, Firefox 52.0 + |
| Intrare alarmă | 7-ch inputs (0-5 VDC) |
|---|---|
| Ieșire alarmă | 2-ch relay outputs, alarm response actions configurable |
| Acțiune la alarmă | Preset/Patrol Scan/Pattern Scan/SD Card Record/Relay Output/Smart capture/FTP upload/Email linkage |
| Intrare audio | 1, 3.5 mm Mic in/Line in interface. Line input: 2 - 2.4 V [p-p], output impedance: 1 KΩ ± 10% |
| Ieșire audio | Linear Level; Impedance: 600 Ω |
| Interfață de comunicație | 1, RJ45 10 M/100 M Self-adaptive Ethernet interface. 1, RS-485 interface |
| Ieșire video analogică | 1.0 V [p-p]/75 Ω, BNC for thermal channel |
| Alimentare | 36VDC ± 20%, 48VDC ± 20%, two-core terminal block |
|---|---|
| Consum | 7 A, max. 150 W |
| Temperatură/umiditate de funcționare | From -40°C – 70°C (-40°F – 158°F); Humidity: 95% or Less |
| Ștergător | Da |
| Grad de protecție | IP66 Standard; TVS 6000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection |
| Dimensiuni | 543.8mm × 399.7mm × 390.3 mm (21.41'' × 15.74'' × 15.37'') |
| Greutate | Approx. 27.5 kg (60.627 lb) |
| Distanță VCA pentru persoane | 975m |
|---|---|
| Distanță VCA pentru vehicule | 2250m |
| Compatibilitate electromagnetică (EMC) | CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2:2019, EN 61000-3-3: 2013+A1:2019, EN50130-4: 2011+A1: 2014); IC (ICES-003: Issue 7) |
|---|---|
| Siguranță | CB: IEC 62368-1: 2014+A11; CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017; |
| Mediu | CE-RoHS:2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach:Regulation(EC) No 1907/2006 |
| Protecție | IP66: IEC 60529-2013 |
| Altele | NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
Specificațiile sunt cele publicate de Hikvision, cu etichetele traduse în română (preluate la 02.11.2026). Ce nu am tradus a rămas în engleză.
Cameră termicăDS-2TD4137T-25/WFirmware V5.5.139 build 260409 · 09.04.2026
Cameră termicăDS-2TD4137T-9/WFirmware V5.5.139 build 260409 · 09.04.2026Cameră termicăDS-2TD4166T-25Firmware V4.2.4 build 180418 · 18.04.2018
Cameră termicăDS-2TD4167T-25/WFirmware V5.5.139 build 260409 · 09.04.2026
Cameră termicăDS-2TD4167T-9/WFirmware V5.5.139 build 260409 · 09.04.2026
Cameră termicăDS-2TD4228T-10/S2Firmware V5.5.137 build 260415 · 15.04.2026
Cameră termicăDS-2TD4228T-10/WFirmware V5.5.109 build 260410 · 10.04.2026
Cameră termicăDS-2TD4228T-7/S2Firmware V5.5.137 build 260415 · 15.04.2026
Cameră termicăDS-2TD4538-25A4/WFirmware V5.5.141 build 260920 · 20.09.2026
Cameră termicăDS-2TD4538-35A4/WFirmware V5.5.141 build 260920 · 20.09.2026