
Thermographic Thermal & Optical Bi-spectrum Network Bullet Camera
Hikvision HM-TD2638T-10/G0/T1Y este o cameră termică, cu rezoluție termică 384 × 288, senzor 1/2.7" CMOS și obiectiv fix de 6,4 / 9,7 mm (în funcție de variantă).
Câteva date tehnice importante: iluminare IR de până la 50 m, WDR de 120 dB, compresie H.265/H.264/MJPEG, 2 intrări / 2 ieșiri de alarmă, alimentare PoE (802.3af), consum maxim de 18 W, protecție IP67, rezistență la impact IK10 și funcționare între −40 și +70 °C. Fizic, cântărește 1,82 kg și are dimensiunile 376.1 mm × 119.1 mm × 118.1 mm (14.81" × 4.68" × 4.65").
Ultima versiune de firmware publicată de Hikvision pentru HM-TD2638T-10/G0/T1Y este V5.5.349 build 260810, din 10.08.2026 (regiunea Global). Mai jos găsești link-ul oficial de descărcare, notele de versiune și versiunile anterioare.
Firmware-ul se încarcă din interfața web a aparatului (meniul de întreținere / upgrade), din SADP sau iVMS-4200 ori, la înregistratoare, de pe un stick USB din meniul local.
Tabelul de specificații de mai jos conține toate datele tehnice publicate de producător, traduse în română.
| Versiune | Data | Regiune | Descărcare și note |
|---|---|---|---|
| V5.5.349 build 260810Firmware_V5.5.349_260810 | 10.08.2026 | Global, Europa, România |
Hikvision publică doar versiunea actuală pentru acest model. Când apare o versiune nouă, o păstrăm pe cea veche aici.
| Senzor de imagine | Vanadium Oxide Uncooled Focal Plane Arrays |
|---|---|
| Rezoluție | 384 x 288 |
| Pas pixel | 12 μm |
| NETD (sensibilitate termică) | ≤ 20 mK (@25° C,F# = 1.0) |
| Distanță focală | 9.7 mm |
| IFOV | 1.24 mrad |
| Diafragmă | F1.0 |
| Câmp vizual | 26.5° × 19.8° (H × V) |
| Distanță minimă de focalizare | 1.5 m |
| Zoom digital | ×2, ×4,×8 |
| Senzor de imagine | 1/2.7" Progressive Scan CMOS |
|---|---|
| Rezoluție | 2688 × 1520 |
| Iluminare minimă | 0.0089Lux @(F1.6,AGC ON) ,0 Lux cu IR |
| Câmp vizual | 51.9° × 28° (H × V) |
| Distanță focală | 6.4 mm |
| Viteză obturator | 1 s – 1/100,000 s |
| Balans de alb | MWB/AWB1/Locked WB/Fluorescent Lamp/Incandescent Lamp/Warm Light Lamp/Natural Light |
| Mod zi/noapte | IR Cut Filter with Auto Switch |
| WDR | 120 dB |
| Fuziune imagine bispectrală | Display the details of optical channel on thermal channel |
|---|---|
| Imagine în imagine | Display partial image of thermal channel on the full screen of optical channel |
| Colorare țintă | Yes. Supported in white hot and black hot mode. |
| Stabilizare electronică (EIS) | Thermal channel supports EIS, exclusive with all smart functions except smoke detection |
| Distanță IR | Până la 50 m |
|---|---|
| Intensitate și unghi IR | Reglat automat |
| Analiză video (VCA) | 4 VCA rule types (line crossing, intrusion, region entrance, and region exiting), up to 8 VCA rules in total. |
|---|---|
| Măsurare temperatură | 3 temperature measurement rule types, 21 rules in total (10 points, 10 areas, and 1 line) |
| Interval de temperatură | -20 °C – 650 °C (-4 °F – 1202 °F) |
| Precizie măsurare temperatură | Max. (± 2 °C, ±2 %) |
| Detecție incendiu | Dynamic fire detection, up to 10 fire points detectable |
| Smoking Detection | Până la 10 smoking points detected |
| Detecție fum | Support smoke detection on optical channel |
| Flux principal | Optical channel 50 HZ: 25 fps (2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 HZ: 30 fps (2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) Thermal channel 25 fps (1280×720P, 704×576, 352×288, 384×288) |
|---|---|
| Flux secundar | Optical channel 50 HZ: 25 fps (704 × 576, 352 × 288) 60 HZ: 30 fps (704 × 480, 352 × 240) Thermal channel 25 fps (704 × 576, 352 × 288, 384 × 288) |
| Compresie video | Main Stream: H.265/H.264 Sub-Stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Compresie audio | G.722.1/G.711ulaw/G.711alaw/MP2L2/G.726/PCM |
| Palete de culori | 17 types (White hot, Black hot, Fusion 1, Rainbow, Fusion 2, Ironbow 1, Ironbow 2, Sepia, Color 1, Color 2, Ice fire, Rain, Red hot, Green hot, Dark blue, Winter, Summer) |
|---|
| Protocoale | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, QoS, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE,TP,Bonjour,SFTP,SRTP,TLS |
|---|---|
| Stocare în rețea | MicroSD/SDHC/SDXC card (up to 512G) local storage, NAS (NFS, SMB/CIFS), Auto Network Replenishment (ANR) |
| API | ISAPI,ISUP, HIKVISION SDK, and third-party management platform, Open Network Video Interface,ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M), OTAP |
| Vizualizare live simultană | Până la 20 canale |
| Nivel utilizator / gazdă | Până la 32 users, 3 levels: Administrator, Operator, User |
| Securitate | User authentication (ID and password), MAC address binding, HTTPS encryption, IEEE 802.1x access control, IP address filtering |
| Client software | iVMS-4200, Hik-Connect |
| Intrare alarmă | 2, alarm input (0-5 VDC) |
|---|---|
| Ieșire alarmă | 2-ch, relay outputs (alarm response actions configurable) |
| Acțiune la alarmă | SD recording/Relay output/Smart capture/FTP upload/Email linkage |
| Intrare audio | 1, 3.5 mm Mic in/Line in interface Line input: 2 - 2.4 V [p-p], output impedance: 1 KΩ ± 10% |
| Ieșire audio | Linear level, impedance: 600 Ω |
| Interfață de comunicație | 1, RJ45 10 M/100 M Self-adaptive Ethernet interface. 1, RS-485 interface (half duplex) |
| Ieșire analogică | 1.0V [p-p]/75Ω, PAL/NTSC/BNC |
| Limba meniului | 32 languages English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
|---|---|
| Alimentare | 24 VAC ± 25%, 12 VDC ± 25%,24VDC two-core terminal block PoE (802.3af, class 3) |
| Consum | 24 VAC ± 25%: 0.33 A – 0.55 A, max. 12.1W 12 VDC ± 25%: 0.8 A – 1.33 A, max. 11.3W 24 VDC ± 25%: 0.28A – 0.75 A, max. 18W PoE (802.3af, class 3): 36 V – 57 V, 0.33 A – 0.21 A, max. 11.8W |
| Temperatură/umiditate de funcționare | Temperature: -40°C – 70°C (-40°F – 158°F) Humidity: 95% or less |
| Grad de protecție | IP67 Standard TVS 4000V lightning protection, surge protection, voltage transient protection IK10-rated housing NEMA 4X anti-corrosion housing |
| Dimensiuni | 376.1 mm × 119.1 mm × 118.1 mm (14.81" × 4.68" × 4.65") |
| Greutate | 1.82 kg (4.01 lb) |
| Distanță VCA pentru persoane | 130 m |
|---|---|
| Distanță VCA pentru vehicule | 300 m |
| Compatibilitate electromagnetică (EMC) | CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2:2019, EN 61000-3-3: 2013+A1:2019, EN50130-4: 2011+A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); IC (ICES-003: Issue 7) KC (KSC9832: 2019; KSC9835: 2019) |
|---|---|
| Siguranță | CB: IEC 62368-1: 2014+A11; CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017; BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/ IEC 60950-1: 2005 LOA: SANS/IEC 60950-1 |
| Mediu | CE-RoHS:2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach:Regulation(EC) No 1907/2006 |
| Protecție | IP67: IEC 60529-2013 IK10: IEC 62262-2002 |
| Protecție anticorozivă | NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
Specificațiile sunt cele publicate de Hikvision, cu etichetele traduse în română (preluate la 02.11.2026). Ce nu am tradus a rămas în engleză.
Cameră termicăDS-2TD2117-3/PFirmware V5.5.42 build 210721 · 21.07.2021Cameră termicăDS-2TD2117-3/PAIFirmware V5.5.42 build 210721 · 21.07.2021Cameră termicăDS-2TD2117-3/PIFirmware V5.5.42 build 210721 · 21.07.2021
Cameră termicăDS-2TD2117-3/V1Firmware V5.5.22 build 210702 · 02.07.2021
Cameră termicăDS-2TD2117-6/PFirmware V5.5.42 build 210721 · 21.07.2021Cameră termicăDS-2TD2117-6/PAIFirmware V5.5.42 build 210721 · 21.07.2021Cameră termicăDS-2TD2117-6/PIFirmware V5.5.42 build 210721 · 21.07.2021
Cameră termicăDS-2TD2117-6/V1Firmware V5.5.22 build 210702 · 02.07.2021
Cameră termicăDS-2TD2136-10/V1Firmware V5.5.22 build 210702 · 02.07.2021