
Thermal & Optical Bi-spectrum Network Bullet Camera
Hikvision HM-TD2618-10/G0/T1A este o cameră termică, cu rezoluție termică 160 × 120, senzor 1/2.7" CMOS și obiectiv fix de 9,7 / 12,4 mm (în funcție de variantă).
Din fișa tehnică reținem: iluminare IR de până la 80 m, lumină albă de până la 80 m, WDR de 120 dB, compresie H.265/H.264/MJPEG, 2 intrări / 2 ieșiri de alarmă, alimentare PoE (802.3at), consum maxim de 24 W, protecție IP67 și rezistență la impact IK10. Ca gabarit, cântărește 1,71 kg și are dimensiunile 349.1 mm × 113 mm × 105mm.
Hikvision oferă pentru HM-TD2618-10/G0/T1A firmware-ul V5.5.351 build 260810, lansat la 10.08.2026. Fișierul se descarcă direct de pe serverele Hikvision; IPCCTV nu găzduiește firmware.
Firmware-ul se încarcă din interfața web a aparatului (meniul de întreținere / upgrade), din SADP sau iVMS-4200 ori, la înregistratoare, de pe un stick USB din meniul local.
Specificațiile complete, cu etichetele traduse în română, sunt în tabelul de mai jos.
| Versiune | Data | Regiune | Descărcare și note |
|---|---|---|---|
| V5.5.351 build 260810Firmware_V5.5.351_260810 | 10.08.2026 | Global, Europa, România |
Hikvision publică doar versiunea actuală pentru acest model. Când apare o versiune nouă, o păstrăm pe cea veche aici.
| Senzor de imagine | Vanadium Oxide Uncooled Focal Plane Arrays |
|---|---|
| Rezoluție | 160 × 120 |
| Pas pixel | 12 μm |
| Domeniu spectral | 8 μm – 14 μm |
| NETD (sensibilitate termică) | ≤25 mK (25°C, F1.0) |
| Distanță focală | 9.7mm |
| IFOV | 1.24mrad |
| Câmp vizual | 18.0° × 13.5° (H × V) |
| Distanță minimă de focalizare | 1.5 m |
| Diafragmă | F1.0 |
| Zoom digital | ×2, ×4 |
| Senzor de imagine | 1/2.7" Progressive Scan CMOS |
|---|---|
| Rezoluție | 5MP, 2688 × 1944 |
| Iluminare minimă | 0.0089Lux @(F1.6,AGC ON) ,0 Lux cu IR |
| Viteză obturator | 1 s – 1/100,000 s |
| Distanță focală | 12.4 mm |
| Câmp vizual | 24.6° × 14° (H × V) |
| Diafragmă (domeniu) | F1.6 |
| WDR | 120 dB |
| Fuziune imagine bispectrală | Display the details of optical channel on thermal channel |
|---|---|
| Imagine în imagine | Display partial image of thermal channel on the full screen of optical channel |
| Colorare țintă | Yes. Supported in white hot and black hot mode. |
| Light Supplement | Hybrid (IR, White light or Smart mode) |
|---|---|
| Distanță IR | Până la 80m |
| Distanță lumină albă | Până la 80 m |
|---|---|
| Alarmă vizuală | Yes. White light alarm with adjustable flashing frequencies |
| Alarmă audio | Da, for two types of audible alarm (VCA and Temperature Exception) 2 preset voice alerts (one for each) 6 importable user-defined voice alerts (6 options shared in the two types) |
| Analiză video (VCA) | 4 VCA rule types (line crossing, intrusion, region entrance, and region exiting), up to 8 VCA rules in total. |
|---|---|
| Măsurare temperatură | 3 temperature measurement rule types (point, area, line), 21 rules in total |
| Interval de temperatură | -20 °C – 150 °C (-4 °F – 302 °F) |
| Precizie măsurare temperatură | ±8°C (±14.4°F) |
| Detecție incendiu | Dynamic fire detection, up to 10 fire points detectable |
| Flux principal | Thermal: 25 fps (1280 × 720, 704 × 576, 640 × 512, 320 × 240) Optical: 50 Hz: 25 fps (2688 × 1944, 2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60Hz: 30 fps (2688 × 1944, 2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
|---|---|
| Flux secundar | Thermal: 25 fps (704 × 576, 640 × 512, 320 × 240) Optical: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 352 × 240) |
| Compresie video | Main Stream: H.265/H.264 Sub-Stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Compresie audio | G.722.1/G.711ulaw/G.711alaw/MP2L2/G.726/PCM |
| Palete de culori | 17 types (White hot, Black hot, Fusion 1, Rainbow, Fusion 2, Ironbow 1, Ironbow 2, Sepia, Color 1, Color 2, Ice fire, Rain, Red hot, Green hot, Dark blue, Winter, Summer) |
|---|
| Protocoale | IPv4/IPv6,HTTP,HTTPS,802.1x,Qos,FTP,SMTP,UPnP,SNMP,DNS,DDNS,NTP,RTSP,RTCP,RTP,TCP,UDP,IGMP,ICMP,DHCP,PPPoE,Bonjour,SFTP,SRTP |
|---|---|
| Stocare în rețea | MicroSD/SDHC/SDXC card (up to 512 G) local storage, NAS (NFS, SMB/CIFS), Auto Network Replenishment (ANR) |
| API | ISAPI, HIKVISION SDK, and third-party management platform, Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M), OTAP |
| Vizualizare live simultană | Până la 20 canale |
| Nivel utilizator / gazdă | Până la 32 users, 3 levels: Administrator, Operator, User |
| Securitate | User authentication (ID and Password), MAC address binding, HTTPS encryption, IEEE 802.1x(EAP-MD5, EAP-TLS), access control, IP address filtering |
| Client software | iVMS-4200, Hik-Connect |
| Browser web | Live view (plug-in allowed) : Internet Explorer 11 Live view (plug-in free) : Chrome 57.0 +, Firefox 52.0 + Local service : Chrome 57.0+, Firefox 52.0 + |
| Intrare alarmă | 2, alarm input (0-5 VDC) |
|---|---|
| Ieșire alarmă | 2, alarm output (alarm response actions configurable) |
| Acțiune la alarmă | SD recording/Relay output/Smart capture/FTP upload/Email linkage |
| Intrare audio | 1, 3.5 mm Mic in/Line in interface Line input: 2 - 2.4 V [p-p], output impedance: 1 KΩ ± 10% |
| Ieșire audio | Linear level, impedance: 600 Ω |
| Interfață de comunicație | 1, RJ45 10 M/100 M Self-adaptive Ethernet interface. 1, RS-485 interface (half duplex) |
| Limba clientului web | 32 languages English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
|---|---|
| Alimentare | 12 VDC ± 25%, two-core terminal block PoE (802.3at, class 4) |
| Consum | 12 VDC ± 25%: 1.67A – 2.5 A, max. 24W PoE (802.3at, class 4): 42.5 V – 57 V, 0.56 A – 0.42 A, max. 24W |
| Temperatură/umiditate de funcționare | Temperature: -40°C – 65°C (-40°F – 149°F) Humidity: 95% or less |
| Grad de protecție | IP67 Standard, IK10 TVS 6000V lightning protection, surge protection, voltage transient protection |
| Dimensiuni | 349.1 mm × 113 mm × 105mm |
| Greutate | 1710 g |
| Distanță VCA pentru persoane | 100 m |
|---|---|
| Distanță VCA pentru vehicule | 300 m |
| Compatibilitate electromagnetică (EMC) | CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2:2019, EN 61000-3-3: 2013+A1:2019, EN50130-4: 2011+A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); IC (ICES-003: Issue 7) KC (KSC9832: 2019; KSC9835: 2019) |
|---|---|
| Siguranță | CB: IEC 62368-1: 2014+A11; CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017; BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/ IEC 60950-1: 2005 LOA: SANS/IEC 60950-1 |
| Mediu | CE-RoHS:2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach:Regulation(EC) No 1907/2006 |
| Protecție | IP67: IEC 60529-2013 IK10: IEC 62262-2002 |
Specificațiile sunt cele publicate de Hikvision, cu etichetele traduse în română (preluate la 02.11.2026). Ce nu am tradus a rămas în engleză.
Cameră termicăDS-2TD1217-2/PAFirmware V5.5.42 build 210721 · 21.07.2021
Cameră termicăDS-2TD1217-2/QAFirmware V5.5.338 build 260413 · 13.04.2026
Cameră termicăDS-2TD1217-3/PAFirmware V5.5.42 build 210721 · 21.07.2021
Cameră termicăDS-2TD1217-3/QAFirmware V5.5.338 build 260413 · 13.04.2026
Cameră termicăDS-2TD1217-6/PAFirmware V5.5.42 build 210721 · 21.07.2021
Cameră termicăDS-2TD1217-6/QAFirmware V5.5.338 build 260413 · 13.04.2026
Cameră termicăDS-2TD1217T-2/PAFirmware V5.5.58 build 220614 · 14.06.2022
Cameră termicăDS-2TD1217T-3/PAFirmware V5.5.98 build 260512 · 12.05.2026
Cameră termicăDS-2TD1228-2/QAFirmware V5.5.338 build 260413 · 13.04.2026