
16-ch 1U AcuSense 4K NVR
Înregistratorul DS-7616NXI-I2/S de la Hikvision are 16 canale, lățime de bandă la intrare de 160 Mbps, 2 locașuri pentru HDD (până la 16 TB fiecare) și înregistrare de până la 32 MP.
Pe scurt, aparatul are ieșiri video HDMI/VGA/CVBS (HDMI 4K), decodare H.265+/H.265/H.264+, filtrare a alarmelor după persoane și vehicule, recunoaștere facială, 4 intrări / 1 ieșire de alarmă, alimentare 100–240 V AC, consum maxim de 30 W și funcționare între −10 și +55 °C. Fizic, cântărește 2,5 kg și are dimensiunile 385 × 317 × 52 mm ( 15.2"× 12.5" × 2.0").
Hikvision oferă pentru DS-7616NXI-I2/S firmware-ul V5.04.088 build 260903, lansat la 03.09.2026. Fișierul se descarcă direct de pe serverele Hikvision; IPCCTV nu găzduiește firmware.
Modelul are mai multe variante hardware (DS-7616NXI-I2/S(C), DS-7616NXI-I2/S(E)) cu firmware diferit: alege varianta trecută pe eticheta aparatului.
Firmware-ul se încarcă din interfața web a aparatului (meniul de întreținere / upgrade), din SADP sau iVMS-4200 ori, la înregistratoare, de pe un stick USB din meniul local.
Specificațiile complete, cu etichetele traduse în română, sunt în tabelul de mai jos.
| Versiune | Data | Regiune | Descărcare și note |
|---|---|---|---|
| V5.04.088 build 260903Firmware_V5.04.088_260903 · Variantă: DS-7616NXI-I2/S(E) | 03.09.2026 | Global, Europa, România | |
| V4.62.225 build 240123Firmware_V4.62.225_240123 · Variantă: DS-7616NXI-I2/S(C) | 23.01.2024 | Global, Europa |
Hikvision publică doar versiunea actuală pentru acest model. Când apare o versiune nouă, o păstrăm pe cea veche aici.
| AI pe NVR | Facial recognition, perimeter protection, motion detection 2.0,AcuSearch |
|---|---|
| AI pe cameră | Facial recognition, perimeter protection, video structuralization, throwing objects from building, motion detection 2.0, ANPR, people counting, VCA |
| Motor de procesare | 1, engine mode is adjustable |
| Performanță | If the cameras support Hikvision AcuSense Technology and have enabled AcuSearch function, the NVR supports AcuSearch in all channels, capable of modeling 172,800 targets/day. |
|---|
| Prin cameră | Toate canalele |
|---|---|
| Prin NVR | 4-ch, 2 MP (H.264/H.265) video analysis for human and vehicle recognition to reduce false alarm; Până la 12 rules in total |
| Bibliotecă de fețe | Până la 16 face picture libraries, with up to 50,000 face pictures in total (each picture ≤ 512 KB, total capacity ≤ 1 GB) |
|---|---|
| Comparare fețe | 8 canale |
| Detecție și analiză facială | Face picture comparison, human face capture, face picture search |
| Performanță detecție și analiză facială | 4-ch human face capture (HD network camera, up to 8 MP, H.264/H.265) |
| Prin cameră | Toate canalele |
|---|---|
| Analiză persoane/vehicule | All channels for Hikvision cameras |
| Prin NVR | All channels for Hikvision cameras |
| Prin cameră | Toate canalele |
|---|---|
| Atribute vehicul | Plate number, license plate color, license plate type |
| Atribute număr de înmatriculare | Vehicle brand, vehicle color, vehicle type |
| Heat Map Cameras | N/A1.heatmap data record and presentation |
|---|
| Intrări video IP | 16 canale Până la 32 MP resolution *: The NVR supports up to 4-ch 32/24/16 MP IP video inputs. |
|---|---|
| Lățime de bandă la intrare | 160 Mbps |
| Lățime de bandă la ieșire | 256 Mbps |
| Ieșire HDMI | 4K (3840 × 2160)/30 Hz, 2K (2560 × 1440)/60 Hz, 1920 × 1080/60 Hz |
| Ieșire VGA | 1920 × 1080/60 Hz |
| Mod ieșire video | HDMI/VGA independent output |
| Ieșire CVBS | 1-ch, BNC (1.0 Vp-p, 75 Ω), resolution: PAL: 704 × 576, NTSC: 704 × 480 |
| Ieșire audio | 1-ch, RCA (Linear, 1 KΩ) |
| Audio bidirecțional | 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 KΩ) |
| Format de decodare | H.265+/H.265/H.264+/H.264 |
|---|---|
| Rezoluție de înregistrare | 32 MP/24 MP/16MP/12 MP/8 MP/6 MP/5 MP/4 MP/3 MP/1080p/UXGA/720p/VGA /4CIF/DCIF/2CIF/CIF/QCIF *: The NVR supports up to 4-ch 32/24/16 MP IP video inputs, all channels for less than 16 MP. |
| Redare sincronă | 16 canale |
| Împărțire ecran la vizualizare live | 1/2/4/6/8/9/16 |
| Aux Port Window Division | 1/2/4/6/8/9/16 |
| Capacitate de decodare | Enable AI by NVR: 20-ch@1080p (30 fps) 1-ch@32 MP (30 fps); 1-ch@24 MP (30 fps); 2-ch@16MP (30 fps); 3-ch@12MP (30 fps);5-ch@8 MP (30 fps); 6-ch@6 MP (30 fps);8-ch@5 MP (30 fps);10-ch@4 MP (30 fps);16-ch@2 MP (30 fps); Disable AI by NVR: 32-ch@1080p (30 fps) 2-ch@32 MP (30 fps); 2-ch@24 MP (30 fps); 4-ch@16MP (30 fps); 5-ch@12MP (30 fps);8-ch@8 MP (30 fps); 10-ch@6 MP (30 fps); 12-ch@5 MP (30 fps); 16-ch@4 MP (30 fps); |
| Compresie audio | G.711ulaw/G.711alaw/G.722/G.726/AAC/MP2L2/PCM |
| Înregistrare pe două fluxuri | Suportat |
| Tip flux | Video, Video & Audio |
| Interfață de rețea | 2, RJ-45 10/100/1000 Mbps self-adaptive Ethernet interface |
|---|---|
| Conexiune la distanță | 128 |
| Protocol de rețea | TCP/IP, DHCP, IPv4, IPv6, DNS, DDNS, NTP, RTSP, SADP, SMTP, SNMP, NFS, iSCSI, ISUP, UPnP™, HTTP, HTTPS |
| API | ONVIF (profile S/G); SDK; ISAPI |
| Browser compatibil | IE11, Chrome V57, Firefox V52, Safari V12, Edge V89, or above version |
| Protocol acces camere | ONVIF(Version 2.5), RTSP |
| SATA | 2 SATA interfaces |
|---|---|
| Capacitate | Până la 16 TB capacity for each disk |
| Interfață serială | N/A |
| Intrări/ieșiri alarmă | 4/1 |
| Interfață USB | Front panel: 1 × USB 2.0; Rear panel: 1 × USB 3.0 |
| Limba interfeței | English, Russian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Turkish, Japanese, Danish, Swedish Language, Norwegian, Finnish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Estonian, Vietnamese, Croatian, Slovenian, Serbian, Latvian, Lithuanian, Uzbek, Kazakh, Arabic, Ukrainian, Kyrgyz , Brazilian Portuguese, Indonesian, Hebrew |
|---|---|
| Alimentare | 100 – 240 VAC, 50 – 60 Hz |
| Consum | ≤ 30 W (without HDD) |
| Temperatură de funcționare | -10° C to 55° C (14° F to 131° F) |
| Umiditate de funcționare | 10% – 90% |
| Carcasă | 1U chassis |
| Dimensiuni (L × A × Î) | 385 × 317 × 52 mm ( 15.2"× 12.5" × 2.0") |
| Greutate | ≤ 2.5 kg (without HDD, 5.5 lb.) |
| Certificări obținute | CE, CB, REACH, WEEE, UKCA, LOA |
|---|---|
| CE | EN 55032:2015, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 50130-4 |
| EN 303645 | Suportat |
|---|---|
| Pornire securizată (Secure Boot) | Suportat |
| Secure Component Verification SVC | Suportat |
| Protecție prin parolă | Suportat |
| Filtrare după adrese IP și MAC | Suportat |
| Criptare HTTPS | Suportat |
| Criptare flux live și redare | Support : AES128 |
| IEEE802.1X(EAP-TLS) Network Access Control | Suportat |
| Firmware semnat | Suportat |
| Altele | Digest authentication: Support User access log : Support Centralized certificate management : Support Brute force delay protection : Support |
Specificațiile sunt cele publicate de Hikvision, cu etichetele traduse în română (preluate la 02.11.2026). Ce nu am tradus a rămas în engleză.
Denumiri și variante: DS-7616NXI-I2/S(E), DS-7616NXI-I2/S(C)
Cameră PTZDS-2DE4215IW-DEFirmware V5.6.18 build 210428 · 28.04.2021
Cameră PTZDS-2DE4215IW-DE(S5)Firmware V5.5.800 build 210628 · 28.06.2021
Cameră PTZDS-2DE4215IW-DE(S6)Firmware V5.7.30 build 260529 · 29.05.2026
Cameră PTZDS-2DE4215IW-DE(T5)Firmware V5.8.13 build 260402 · 02.04.2026
Cameră PTZDS-2DE4215IWG-EFirmware V5.8.13 build 260402 · 02.04.2026
Cameră PTZDS-2DE4215IWG1-EFirmware V5.11.0 build 260924 · 24.09.2026
Cameră PTZDS-2DE4225IW-DEFirmware V5.6.18 build 210428 · 28.04.2021
Cameră PTZDS-2DE4225IW-DE(S5)Firmware V5.5.800 build 210628 · 28.06.2021
Cameră PTZDS-2DE4225IW-DE(S6)Firmware V5.7.30 build 260529 · 29.05.2026
Cameră PTZDS-2DE4225IW-DE(T5)Firmware V5.8.13 build 260402 · 02.04.2026
Cameră PTZDS-2DE4225IWG-EFirmware V5.8.13 build 260402 · 02.04.2026
Cameră PTZDS-2DE4225IWG1-EFirmware V5.11.0 build 260924 · 24.09.2026