
16 Port Fast Ethernet Smart POE Switch
Hikvision DS-3E1318P-SI(O-STD) este un echipament de rețea, listat de producător la „Transmission / Network Switches”.
Din fișa tehnică reținem: alimentare PoE (802.3af), consum maxim de 250 W și funcționare între 0 și +45 °C. Fizic, cântărește 2,59 kg și are dimensiunile 440.00 mm × 44.00 mm × 220.80 mm (17.32'' × 1.73'' × 8.69'').
Hikvision oferă pentru DS-3E1318P-SI(O-STD) firmware-ul V1.2.15 build 220521, lansat la 21.05.2022. Fișierul se descarcă direct de pe serverele Hikvision; IPCCTV nu găzduiește firmware.
Firmware-ul se încarcă din interfața web a aparatului (meniul de întreținere / upgrade), din SADP sau iVMS-4200 ori, la înregistratoare, de pe un stick USB din meniul local.
Tabelul de specificații de mai jos conține toate datele tehnice publicate de producător, traduse în română.
| Versiune | Data | Regiune | Descărcare și note |
|---|---|---|---|
| V1.2.15 build 220521Firmware_V1.2.15_220521 | 21.05.2022 | Global |
Hikvision publică doar versiunea actuală pentru acest model. Când apare o versiune nouă, o păstrăm pe cea veche aici.
| Carcasă | Metal material |
|---|---|
| Greutate netă | 2.59 kg (5.71 lb) |
| Greutate brută | 3.09 kg (6.81 lb) |
| Dimensiuni (L × Î × A) | 440.00 mm × 44.00 mm × 220.80 mm (17.32'' × 1.73'' × 8.69'') |
| Temperatură de funcționare | 0 °C – 45 °C (0 °F – 113 °F) |
| Temperatură de depozitare | -40 °C – 85 °C (-40 °F – 185 °F) |
| Umiditate de funcționare | 5% – 95% (no condensation) |
| Umiditate relativă | 5% – 95% (no condensation) |
| Alimentare | 100-240 VAC, 50/60 Hz, Max. 2.5 A |
| Mod de montaj | Rack (equipped with mounting ears) |
| Consum maxim | 250 W |
| Consum în repaus | 10 W |
| Protecție la supratensiune | 6 KV |
| Porturi | 16 × 10/100 Mbps PoE port,2 × Gigabit combo |
|---|---|
| Tabelă de adrese MAC | 16 K |
| Capacitate de comutare | 9.2 Gbps |
| Rată de redirecționare pachete | 6.84 Mpps |
| Memorie cache internă | 4 Mbits |
| Rază lungă | Ports 1 – 16: up to 300 m. Long range performance may vary depend on camera model or cable condition. |
|---|---|
| Izolare porturi | Ports 1 – 16: port isolation mode to improve network security Ports in an isolation group cannot communicate with each other, but they can communicate with ports outside the isolation group. |
| PoE Watchdog | Ports 1 – 16: auto detect and restart the cameras that do not respond. |
| QoS | QoS is used to allocate bandwidth to different services so as to provide end-to-end service quality assurance. Support port-based priority configuration. Support SP, WRR priority schedule mode. |
| Prevenire bucle | Loop prevention is used to prevent the switching network from forming loops, which will seriously affect network communication. Disabled by default. Support 802.1D STP. Suppport 802.1w RSTP. |
| VLAN | VLAN is used for network scale planning and network health improvement. Support 802.1Q. Configurable VLAN ID from 1-4094. Support Trunk, Access port mode. Support Max. 4094 VLAN. |
| HPP | Support one-click activation and remote management via Hik-Partner Pro. Functions supported: 1. Display the port rate. 2. Display the port bandwidth utilization rate. 3. Display topology information. 4. Display the alarm status. 5. Restart ports and devices. 6. Remotely upgrade the device. |
| Întreținere sistem | Remote upgrade, default parameters recovery, logs viewing, basic network parameters configuration, import and export configuration, time sync |
| Port Rate-Limiting | Port rate-limiting is used for port bandwidth adjustment to prevent network congestion. |
| Storm Control | Storm control is used to prevent switch ports from being blocked by broadcast or multicast storms in the LAN, which may affect network communication. Support port rate limiting based on broadcast, multicast, and unknown unicast packets. |
| Standard PoE | IEEE 802.3af,IEEE 802.3at |
|---|---|
| Pini alimentare PoE | 8-pin power: 1/2(-), 3/6(+), 4/5(+), 7/8(-); |
| Port PoE | PoE: Ports 1 – 16 |
| Putere maximă pe port | 30 W |
| Buget de putere PoE | 230 W |
| Compatibilitate electromagnetică (EMC) | FCC (47 CFR Part 15, Subpart B); CE-EMC (EN 55032: 2015, EN IEC 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013+A1: 2019, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014, EN 55035: 2017); IC (ICES-003: Issue 6); RCM (ASNZS CISPR 32: 2015) |
|---|---|
| Siguranță | UL (UL 60950-1); CB (IEC 60950-1:2005, AMD1:2009, AMD2:2013, IEC 62368-1: 2014 (Second Edition); CE-LVD (EN 60950-1: 2006 + A11: 2009 +A1: 2010+A12: 2011+A2: 2013, EN 62368-1: 2014+A11: 2017) |
| Chimie baterie | CE-RoHS (201165EU); WEEE (201219EU); Reach (Regulation (EC) No.19072006) |
Specificațiile sunt cele publicate de Hikvision, cu etichetele traduse în română (preluate la 04.11.2026). Ce nu am tradus a rămas în engleză.
Denumiri și variante: DS-3E1318P-SI
RețelisticăDS-3E1105P-EIFirmware V3.0.16 build 260316 · 16.03.2026RețelisticăDS-3E1105P-EI/M V2Firmware V3.0.16 build 260316 · 16.03.2026
RețelisticăDS-3E1106HP-EIFirmware V2.0.9 build 230829 · 29.08.2023
RețelisticăDS-3E1106P-EIFirmware V3.0.16 build 260316 · 16.03.2026RețelisticăDS-3E1106P-EI/MFirmware V3.0.16 build 260316 · 16.03.2026
RețelisticăDS-3E1309P-EIFirmware V1.2.0 build 230112 · 12.01.2023
RețelisticăDS-3E1309P-EI (B)Firmware V3.0.14 build 250325 · 25.03.2025
RețelisticăDS-3E1309P-EI/MFirmware V3.0.14 build 250325 · 25.03.2025RețelisticăDS-3E1309P-EI/M(B)Firmware V3.0.14 build 250325 · 25.03.2025
RețelisticăDS-3E1310HP-EIFirmware V2.0.9 build 230829 · 29.08.2023
RețelisticăDS-3E1310HP-EI (B)Firmware V3.4.0 build 260319 · 19.03.2026
RețelisticăDS-3E1310P-EI (B)Firmware V3.4.0 build 260319 · 19.03.2026