
Explosion-Proof Thermographic Network Bullet Camera
DS-2TD2568T-5/G0/T1Y este o cameră termică Hikvision, cu rezoluție termică 640 × 512, cu senzor 1/2.7" CMOS și obiectiv fix de 2,3 / 5 mm (în funcție de variantă).
Printre caracteristicile tehnice se numără iluminare IR de până la 30 m, WDR de 120 dB, compresie H.265/H.264/MJPEG, 2 intrări / 2 ieșiri de alarmă, alimentare PoE (802.3af), consum maxim de 8 W, protecție IP68, rezistență la impact IK10 și funcționare între −40 și +60 °C. Aparatul cântărește 6,5 kg și are dimensiunile 290.7 mm × 177.5 mm × 152.0 mm (11.44″ × 6.99″ × 5.98″).
La ultima verificare, cel mai nou firmware pentru DS-2TD2568T-5/G0/T1Y era V5.5.349 build 260810 (10.08.2026), regiunea Global. Pagina se actualizează zilnic din lista oficială Hikvision.
Firmware-ul se încarcă din interfața web a aparatului (meniul de întreținere / upgrade), din SADP sau iVMS-4200 ori, la înregistratoare, de pe un stick USB din meniul local.
Specificațiile complete, cu etichetele traduse în română, sunt în tabelul de mai jos.
| Versiune | Data | Regiune | Descărcare și note |
|---|---|---|---|
| V5.5.349 build 260810Firmware_V5.5.349_260810 | 10.08.2026 | Global, Europa |
Hikvision publică doar versiunea actuală pentru acest model. Când apare o versiune nouă, o păstrăm pe cea veche aici.
| Senzor de imagine | Vanadium Oxide Uncooled Focal Plane Arrays |
|---|---|
| Rezoluție | 640 x 512 |
| Pas pixel | 12 μm |
| NETD (sensibilitate termică) | ≤ 20 mK (@25° C,F# = 1.0) |
| Distanță focală | 5 mm |
| IFOV | 2,35 mrad |
| Diafragmă | F1.0 |
| Câmp vizual | 90° × 67.2° (H × V) |
| Distanță minimă de focalizare | 1 m |
| Zoom digital | ×2, ×4 |
| Senzor de imagine | 1/2.7" Progressive Scan CMOS |
|---|---|
| Rezoluție | 2688 × 1520 |
| Iluminare minimă | Color: 0.05 Lux @ (F1.6, AGC ON), B/W: 0.01 Lux @ (F1.6, AGC ON) |
| Câmp vizual | 114.6° × 63.8°(H × V) |
| Distanță focală | 2.3 mm |
| Viteză obturator | 1 s – 1/100,000 s |
| Mod zi/noapte | IR Cut Filter with Auto Switch |
| WDR | 120 dB |
| Fuziune imagine bispectrală | Display the details of optical channel on thermal channel |
|---|---|
| Imagine în imagine | Display partial image of thermal channel on the full screen of optical channel |
| Colorare țintă | Yes. Supported in white hot and black hot mode. |
| Distanță IR | Până la 30 m |
|---|---|
| Intensitate și unghi IR | Reglat automat |
| Analiză video (VCA) | 4 VCA rule types (line crossing, intrusion, region entrance, and region exiting), up to 8 VCA rules in total. |
|---|---|
| Măsurare temperatură | 3 temperature measurement rule types, 21 rules in total (10 points, 10 areas, and 1 line) |
| Interval de temperatură | -20 °C – 650 °C (-4 °F – 1202 °F) |
| Precizie măsurare temperatură | Max. (± 2 °C, ±2 %) |
| Detecție incendiu | Dynamic fire detection, up to 10 fire points detectable |
| Smoking Detection | Până la 10 smoking points detected |
| Detecție fum | Support smoke detection on optical channel |
| Flux principal | Optical channel 50 HZ: 25 fps (2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 HZ: 30 fps (2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) Thermal channel 25 fps (1280×720, 704×576, 640×512, 320×240) |
|---|---|
| Flux secundar | Optical channel 50 HZ: 25 fps (704 × 576, 352 × 288) 60 HZ: 30 fps (704 × 480, 352 × 240) Thermal channel 25 fps (704 × 576, 352 × 288, 384 × 288) |
| Compresie video | Main Stream: H.265/H.264 Sub-Stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Compresie audio | G.722.1/G.711ulaw/G.711alaw/MP2L2/G.726/PCM |
| Palete de culori | 17 types (White hot, Black hot, Fusion 1, Rainbow, Fusion 2, Ironbow 1, Ironbow 2, Sepia, Color 1, Color 2, Ice fire, Rain, Red hot, Green hot, Dark blue, Winter, Summer) |
|---|
| Protocoale | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, QoS, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE,TP,Bonjour,SFTP,SRTP,TLS |
|---|---|
| Stocare în rețea | MicroSD/SDHC/SDXC card (up to 512G) local storage, NAS (NFS, SMB/CIFS), Auto Network Replenishment (ANR) |
| API | ISAPI,ISUP, HIKVISION SDK, and third-party management platform, Open Network Video Interface,ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M), OTAP |
| Vizualizare live simultană | Până la 20 canale |
| Nivel utilizator / gazdă | Până la 32 users, 3 levels: Administrator, Operator, User |
| Securitate | User authentication (ID and password), MAC address binding, HTTPS encryption, IEEE 802.1x access control, IP address filtering,TPM2.0 ((FIPS 140-2 level 2) |
| Client software | iVMS-4200, Hik-Connect |
| Intrare alarmă | 2, alarm input (0-5 VDC) |
|---|---|
| Ieșire alarmă | 2-ch, relay outputs (alarm response actions configurable) |
| Acțiune la alarmă | SD recording/Relay output/Smart capture/FTP upload/Email linkage |
| Intrare audio | 1, 3.5 mm Mic in/Line in interface Line input: 2 - 2.4 V [p-p], output impedance: 1 KΩ ± 10% |
| Ieșire audio | Linear level, impedance: 600 Ω |
| Interfață de comunicație | 1, RJ45 10 M/100 M Self-adaptive Ethernet interface |
| Limba meniului | 32 languages English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
|---|---|
| Alimentare | 100 – 240 VAC, PoE (802.3af) |
| Consum | 100 – 240 VAC, PoE (802.3af), max.8W |
| Temperatură/umiditate de funcționare | Temperature: -40°C – 60°C (-40°F – 140°F) Humidity: 90% or less |
| Grad de protecție | IP68 Standard TVS 6000V lightning protection, surge protection, voltage transient protection IK10-rated housing NEMA 4X anti-corrosion housing |
| Dimensiuni | 290.7 mm × 177.5 mm × 152.0 mm (11.44″ × 6.99″ × 5.98″) |
| Greutate | Approx. 6.5 kg (14.33 lb) |
| Distanță VCA pentru persoane | 65 m |
|---|---|
| Distanță VCA pentru vehicule | 150 m |
| Compatibilitate electromagnetică (EMC) | CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2:2019, EN 61000-3-3: 2013+A1:2019, EN50130-4: 2011+A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); IC (ICES-003: Issue 7) |
|---|---|
| Siguranță | CB: IEC 62368-1: 2014+A11; CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017; |
| Protecție | IP68: IEC 60529-2013 IK10: IEC 62262-2002 |
| Protecție anticorozivă | NEMA 4X (NEMA 250-2018), C5 |
Specificațiile sunt cele publicate de Hikvision, cu etichetele traduse în română (preluate la 02.11.2026). Ce nu am tradus a rămas în engleză.
Cameră termicăDS-2TD2528T-10/QFirmware V5.5.338 build 260413 · 13.04.2026
Cameră termicăDS-2TD2528T-10/Q(C)Firmware V5.5.338 build 260413 · 13.04.2026
Cameră termicăDS-2TD2528T-10/Q(D)Firmware V5.5.338 build 260413 · 13.04.2026
Cameră termicăDS-2TD2528T-3/QFirmware V5.5.338 build 260413 · 13.04.2026
Cameră termicăDS-2TD2528T-3/Q(B)Firmware V5.5.338 build 260413 · 13.04.2026
Cameră termicăDS-2TD2528T-3/Q(C)Firmware V5.5.338 build 260413 · 13.04.2026
Cameră termicăDS-2TD2528T-3/Q(D)Firmware V5.5.338 build 260413 · 13.04.2026
Cameră termicăDS-2TD2528T-7/QFirmware V5.5.338 build 260413 · 13.04.2026
Cameră termicăDS-2TD2528T-7/Q(C)Firmware V5.5.338 build 260413 · 13.04.2026
Cameră termicăDS-2TD2528T-7/Q(D)Firmware V5.5.338 build 260413 · 13.04.2026
Cameră termicăDS-2TD2537T-10/QFirmware V5.5.338 build 260413 · 13.04.2026