
Thermographic Network Bullet Camera
DS-2TD2137T-4/P este o cameră termică Hikvision, cu rezoluție termică 384 × 288, cu obiectiv fix de 4,4 mm.
Din fișa tehnică reținem: compresie H.265/H.264/MJPEG, 2 intrări / 2 ieșiri de alarmă, alimentare PoE (802.3af), consum maxim de 5,5 W, protecție IP67 și funcționare între −40 și +65 °C. Aparatul cântărește 1,77 kg și are dimensiunile 351.3 mm × 113.5 mm × 115.2 mm (13.83" × 4.47" × 4.53").
Hikvision oferă pentru DS-2TD2137T-4/P firmware-ul V5.5.98 build 260512, lansat la 12.05.2026. Fișierul se descarcă direct de pe serverele Hikvision; IPCCTV nu găzduiește firmware.
Firmware-ul se încarcă din interfața web a aparatului (meniul de întreținere / upgrade), din SADP sau iVMS-4200 ori, la înregistratoare, de pe un stick USB din meniul local.
Tabelul de specificații de mai jos conține toate datele tehnice publicate de producător, traduse în română.
| Versiune | Data | Regiune | Descărcare și note |
|---|---|---|---|
| V5.5.98 build 260512Firmware_V5.5.98_260512 | 12.05.2026 | Global |
Hikvision publică doar versiunea actuală pentru acest model. Când apare o versiune nouă, o păstrăm pe cea veche aici.
| Senzor de imagine | Vanadium Oxide Uncooled Focal Plane Arrays |
|---|---|
| Rezoluție | 384 × 288 |
| Interval pixeli | 17 μm |
| Bandă spectrală de răspuns | 8 μm – 14 μm |
| NETD (sensibilitate termică) | ≤ 35 mk (25 °C, F# = 1.0) |
| Distanță focală | 4.4 mm |
| IFOV | 3.86 mrad |
| Câmp vizual | 90° × 65.3° (H × V) |
| Distanță minimă de focalizare | 0.3 m |
| Diafragmă | F 1.0 |
| Zoom digital | ×2, ×4, ×8 |
| Colorare țintă | Yes. Supported in white hot and black hot mode. |
|---|
| Analiză video (VCA) | 4 VCA rule types (line crossing, intrusion, region entrance, and region exiting), up to 8 VCA rules in total. |
|---|---|
| Măsurare temperatură | 3 temperature measurement rule types, 21 rules in total (10 points, 10 areas, and 1 line). |
| Interval de temperatură | - 20 °C – 550 °C (- 4 °F – 1022 °F) |
| Precizie măsurare temperatură | Max. (± 2 °C, ±2 %) |
| Detecție incendiu | Dynamic fire detection, up to 10 fire points detectable. |
| Flux principal | 50 Hz: 25 fps (1280 × 720, 704 × 576, 352 × 288, 384 × 288) |
|---|---|
| Flux secundar | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 352 × 288, 384 × 288) |
| Al treilea flux | 50 Hz: 25 fps (1280 × 720, 704 × 576, 352 × 288, 384 × 288) |
| Compresie video | Main Stream: H.265/H.264 Sub-Stream: H.265/H.264/MJPEG Third Stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Compresie audio | G.722.1/G.711ulaw/G.711alaw/MP2L2/G.726/AAC/PCM |
| Protocoale | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE |
|---|---|
| API | ISAPI, HIKVISION SDK, third-party management platform, ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T) |
| Securitate | User authentication (ID and PW), MAC address binding, HTTPS encryption, IEEE 802.1x (EAP-MD5, EAP-TLS), access control, IP address filtering |
| Vizualizare live simultană | Până la 20 canale |
| Client software | iVMS-4200, Hik-Connect |
| Browser web | Live view (plug-in allowed) : Internet Explorer 11 Live view (plug-in free) : Chrome 57.0 +, Firefox 52.0 + Local service : Chrome 57.0+, Firefox 52.0 + |
| Stocare în rețea | MicroSD/SDHC/SDXC card (up to 256 G) local storage, and NAS (NFS, SMB/CIFS), auto network replenishment (ANR) |
| Nivel utilizator / gazdă | Până la 32 users, 3 levels: Administrator, Operator, User |
| Intrare alarmă | 2-ch inputs (0-5 VDC) |
|---|---|
| Ieșire alarmă | 2-ch relay outputs, alarm response actions configurable |
| Acțiune la alarmă | SD recording/Relay output/Smart capture/FTP upload/Email linkage |
| Intrare audio | 1, 3.5 mm Mic in/Line in interface Line input: 2 - 2.4 V [p-p], output impedance: 1 KΩ ± 10% |
| Ieșire audio | Linear level, impedance: 600 Ω |
| Interfață de comunicație | 1, RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet interface 1, RS-485 interface |
| Limba clientului web | 32 languages English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
|---|---|
| Alimentare | 24 VAC ± 25%, 12 VDC ± 25%, 24VDC, two-core terminal block PoE (802.3af, class 3) |
| Consum | 18 VAC – 30 VAC: 0.13 A – 0.22 A, max 5 W 9 VDC – 15 VDC: 0.37 A – 0.61 A, max 5 W 24VDC: 0.21A, max 5 W PoE (802.3af, class 3): 44 V – 57 V: 0.1 A – 0.13 A, max. 5.5 W |
| Temperatură/umiditate de funcționare | Temperature: - 40 °C – 65 °C (- 40 °F – 149 °F) Humidity: 90% or less |
| Grad de protecție | IP67 Standard TVS 6000V lightning protection, surge protection, voltage transient protection |
| Dimensiuni | 351.3 mm × 113.5 mm × 115.2 mm (13.83" × 4.47" × 4.53") |
| Greutate | Approx. 1.77 kg (3.90 lb) |
| Distanță VCA pentru persoane | 28 m |
|---|---|
| Distanță VCA pentru vehicule | 84 m |
Specificațiile sunt cele publicate de Hikvision, cu etichetele traduse în română (preluate la 02.11.2026). Ce nu am tradus a rămas în engleză.
Cameră termicăDS-2TD2117-3/PFirmware V5.5.42 build 210721 · 21.07.2021Cameră termicăDS-2TD2117-3/PAIFirmware V5.5.42 build 210721 · 21.07.2021Cameră termicăDS-2TD2117-3/PIFirmware V5.5.42 build 210721 · 21.07.2021
Cameră termicăDS-2TD2117-3/V1Firmware V5.5.22 build 210702 · 02.07.2021
Cameră termicăDS-2TD2117-6/PFirmware V5.5.42 build 210721 · 21.07.2021Cameră termicăDS-2TD2117-6/PAIFirmware V5.5.42 build 210721 · 21.07.2021Cameră termicăDS-2TD2117-6/PIFirmware V5.5.42 build 210721 · 21.07.2021
Cameră termicăDS-2TD2117-6/V1Firmware V5.5.22 build 210702 · 02.07.2021
Cameră termicăDS-2TD2136-10/V1Firmware V5.5.22 build 210702 · 02.07.2021