
7A Series 4MP 25X DarkFighter IR Network Speed Dome
Modelul DS-2DF7A425IXG-EL(Y) face parte din gama de camere PTZ Hikvision și oferă imagine de 4 MP (2688 × 1520), cu obiectiv varifocal de 5,9–147,5 mm.
Din fișa tehnică reținem: zoom optic 25×, iluminare IR de până la 300 m, WDR de 150 dB, compresie H.265+/H.265/H.264+/H.264, detecție inteligentă a persoanelor și vehiculelor, funcții de detecție facială, recunoaștere a numerelor de înmatriculare, slot microSD de până la 1 TB și 7 intrări / 2 ieșiri de alarmă. Fizic, cântărește 5 kg și are dimensiunile Ø214.95 mm × 297.1 mm (Ø8.46" × 11.7").
Hikvision nu publică un fișier de firmware pentru DS-2DF7A425IXG-EL(Y). Mai jos scrie cum se actualizează.
Specificațiile complete, cu etichetele traduse în română, sunt în tabelul de mai jos.
Firmware-ul se încarcă din interfața web a aparatului (meniul de întreținere / upgrade), din SADP sau iVMS-4200 ori, la înregistratoare, de pe un stick USB din meniul local.
Dacă producătorul publică pe viitor un fișier de firmware pentru acest model, îl adăugăm automat pe această pagină.
| Senzor de imagine | 1/1.8" progressive scan CMOS |
|---|---|
| Rezoluție maximă | 2688 × 1520 |
| Iluminare minimă | Color: 0.0005 Lux @ (F1.6, AGC ON),B/W: 0.0001 Lux @ (F1.6, AGC ON),0 Lux cu IR |
| Viteză obturator | 1/30 s – 1/30,000 s |
| Zi și noapte | ICR |
| Zoom | 25 × optical,16 × digital |
| Obturator lent | Da |
| Distanță focală | 5.9mm – 147.5 mm |
|---|---|
| Câmp vizual (FOV) | Horizontal field of view: 58.8° – 3.1°, vertical field of view: 34.4° – 1.7°, diagonal field of view: 66.0° – 3.5° |
| Focalizare | Auto,semi-auto,manual,rapid focus |
| Diafragmă | F1.6 |
| Viteză zoom | Approx. 4.5 s |
| Distanță iluminare suplimentară | IR distance: up to 300 m |
|---|
| Unghi de rotire (pan) | 360° |
|---|---|
| Unghi de înclinare (tilt) | -20° – 90° (auto flip) |
| Viteză pan | Pan speed: configurable from 0.1° – 550°/s, preset speed: 550°/s,Up to MAX 700°/s |
| Viteză tilt | Tilt speed: configurable from 0.1° – 300°/s, preset speed 300°/s,Up to MAX 300°/s |
| Pan proporțional | Da |
| Presetări | 300 |
| Înghețare imagine la presetare | Da |
| Patrulare | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Acțiune de parcare | Preset,patrol scan |
| Poziționare 3D | Da |
| Afișare stare PTZ | Da |
| Sarcini programate | Preset,patrol scan,dome reboot,dome adjust,aux output |
| Memorare la pierderea alimentării | Da |
| Flux principal | 50 Hz: 100 fps (1920 × 1080) 50 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1280 × 720) 60 Hz: 120 fps (1920 × 1080) 60 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1280 × 720) *High frame rate is supported under monitoring mode only. |
|---|---|
| Flux secundar | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Al treilea flux | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Compresie video | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/ H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Debit video | 32 Kbps – 16384 Kbps |
| Profil H.264 | baseline profile||main profile||high profile |
| Profil H.265 | main profile |
| Codare video scalabilă (SVC) | Da |
| Regiune de interes (ROI) | fixed region |
| Compresie audio | G.711,G.722.1,G.726,MP2L2,PCM,AAC-LC |
|---|---|
| Debit audio | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 – 192 Kbps (MP2L2)16 Kbps – 64 Kbps(AAC-LC) |
| Protocoale | IPv4/IPv6,HTTP,HTTPS,802.1x,Qos,FTP,SMTP,UPnP,SNMP,DNS,DDNS,NTP,RTSP,RTCP,RTP,TCP/IP,UDP,IGMP,ICMP,DHCP,PPPoE,Bonjour,WebSocket,WebSockets |
|---|---|
| Vizualizare live simultană | Până la 20 canale |
| API | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M),ISAPI,SDK,ISUP |
| Utilizatori / gazdă | Până la 32 users. 3 levels: Administrator, Operator and User |
| Securitate | Password protection,complicated password,HTTPS encryption,802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5),watermark,IP address filter,basic and digest authentication for HTTP/HTTPS,WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP over HTTPS,control timeout settings,security audit log,TLS 1.3,host authentication (MAC address),TPM 2.0 (FIPS 140-2 level 2) |
| Stocare în rețea | NAS (NFS, SMB/CIFS) |
| Client software | iVMS-4200,Hik-Connect,HikCentral Pro |
| Browser web | Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ |
| Comutare zi/noapte | day, night, auto, scheduled-switch |
|---|---|
| Raport semnal/zgomot (SNR) | ≥52dB |
| Anti-ceață | Optical defog |
| Gamă dinamică extinsă (WDR) | 150 dB |
| Stabilizare imagine | EIS (Built-in gyroscope to improve EIS performance) |
| Îmbunătățire imagine | BLC, HLC, 3D DNR |
| Mascare zone private | mask color or mosaic configurable,24 programmable polygon privacy masks |
| Focalizare pe zonă | Da |
| Expunere pe zonă | Da |
| Ieșire video | CVBS: 1.0 V[p-p]/75 Ω, PAL/NTSC, BNC connector |
|---|---|
| Interfață Ethernet | RJ45, self-adaptive 10M/100M Ethernet port |
| Audio | 1 input (line in), max. input amplitude: 2-2.4 vpp, input impedance: 1 KΩ ± 10%, 1 output (line out), line level, output impedance: 600 Ω |
| Alarmă | 7 alarm inputs, 2 alarm outputs |
| RS-485 | HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive |
| Stocare locală | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 1 TB. |
| Evenimente de bază | Motion detection,video tampering alarm,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error),alarm input and output,vandal-proof alam,audio exception detection,unattended baggage detection, object removal detection |
|---|---|
| Acțiuni asociate | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger recording,and PTZ actions (such as preset, patrol scan) |
| Captură față | Detects up to 30 faces simultaneously, Uploads face with background and closed-up face pictures,Supports detecting, tracking, capturing, grading, selecting of face in motion, and outputs the best face picture |
|---|---|
| Protecție perimetrală | Line crossing detection, region entrance detection, intrusion detection, region exiting detection |
| Detecție multi-țintă | Supports simultaneous detection and capture of human body, face and vehicle, Gets 7 face features, 14 human body features and 8 vehicle features |
| Comparare fețe | Până la 10 face libraries. 30000 faces for each library. 150000 faces in total, Recognizes face identity via face modeling, grading and comparing to those in face library, Supports face library encryption |
| Trafic rutier și detecție vehicule | Smart Function: Support license plate recognition of vehicles and motorcycles (only in checkpoint scenario) Support vehicle attribute detection, including vehicle type, color, brand, driving direction, etc. Support vehicle and non-vehicle counting Blocklist and allowlist: up to 10,000 records LPR Countries/Regions: 4 areas (Europe, Middle East, Asia-Pacific, Africa) and more than 124 countries/regions Accuracy (Under recommended installation and lighting conditions): License plate recognition rate ≥98% Capture rate ≥99% Driving direction accuracy rate ≥98% Vehicle Capture Speed: Front installation in checkpoint scenario: up to 120 km/h Side installation: up to 80 km/h Capture Mode: License Plate and Vehicle Mode, Vehicle Priority Mode |
| Urmărire inteligentă | Manual tracking, auto-tracking 3.0 |
|---|---|
| Urmărire obiecte | Support person arming. When the device detects the armed face or human body in the monitoring scene, it triggers alarms, and tracks and captures the target. During the tracking, the target location and other related information are uploaded. |
| Alimentare | 36 VDC± 25%, max. 90 W (Max. 52 W, including max. 6.4 W for IR and max. 8 W for heater) PoE 802.3bt, type4, class8, max. 90W (Max. 52 W, including max. 6.4 W for IR and max. 8 W for heater) |
|---|---|
| Dimensiuni | Ø214.95 mm × 297.1 mm (Ø8.46" × 11.7") |
| Greutate | Approx. 5 kg (11.02 lb.) |
| Condiții de funcționare | Temperature: -40°C – 70°C (-40°F – 158°F),Humidity: ≤ 95% |
| Funcții generale | mirror, password protection, watermark, IP address filter |
| Limbă | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Compatibilitate electromagnetică (EMC) | CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014),IC VoC (ICES-003: Issue 6, 2019),RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015),KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015) |
|---|---|
| Siguranță | CB (IEC 62368-1: 2014 + A11),CE-LVD (EN 62368-1: 2014/A11: 2017),LOA (IEC/EN 60950-1) |
| Mediu | CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Protecție | Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection,±6kV Line to Gnd, ±3kV Line to Line,IEC61000-4-5||IP67 Standard||IK10 |
| Protecție anticorozivă | -Y: NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
Specificațiile sunt cele publicate de Hikvision, cu etichetele traduse în română (preluate la 05.11.2026). Ce nu am tradus a rămas în engleză.
Cameră PTZDS-2DF5225X-AE3Firmware V5.6.0 build 190130 · 30.01.2019
Cameră PTZDS-2DF5225X-AE3(T3)Firmware V5.5.810 build 211009 · 09.10.2021
Cameră PTZDS-2DF5225X-AE3(T5)Firmware V5.8.7 build 260330 · 30.03.2026
Cameră PTZDS-2DF5225X-AELFirmware V5.5.8 build 180907 · 07.09.2018Cameră PTZDS-2DF5225X-AEL(T3)Firmware V5.5.810 build 211009 · 09.10.2021
Cameră PTZDS-2DF5225X-AEL(T5)Firmware V5.8.7 build 260330 · 30.03.2026
Cameră PTZDS-2DF5232X-AE3(T3)Firmware V5.5.810 build 211009 · 09.10.2021
Cameră PTZDS-2DF5232X-AE3(T5)Firmware V5.8.7 build 260330 · 30.03.2026
Cameră PTZDS-2DF5232X-AELFirmware V5.6.0 build 190130 · 30.01.2019
Cameră PTZDS-2DF5232X-AEL(T3)Firmware V5.5.810 build 211009 · 09.10.2021
Cameră PTZDS-2DF5232X-AEL(T5)Firmware V5.8.7 build 260330 · 30.03.2026
Cameră PTZDS-2DF6225X-AELFirmware V5.6.0 build 190130 · 30.01.2019