
DF6A Series 4MP 36X DarkFighter Network Speed Dome
Modelul DS-2DF6A436XG1-EL(Y) face parte din gama de camere PTZ Hikvision și oferă imagine de 4 MP (2688 × 1520), printr-un senzor 1/1.8" CMOS, cu obiectiv varifocal de 6–216 mm.
Pe scurt, aparatul are zoom optic 36×, WDR de 150 dB, compresie H.265+/H.265/H.264+/H.264, detecție inteligentă a persoanelor și vehiculelor, funcții de detecție facială, recunoaștere a numerelor de înmatriculare, slot microSD de până la 1 TB, 7 intrări / 2 ieșiri de alarmă și alimentare PoE (Hi-PoE). Ca gabarit, cântărește 6 kg și are dimensiunile ⌀ 231.1 mm × 355.6 mm (⌀ 9.10" × 14").
La ultima verificare, cel mai nou firmware pentru DS-2DF6A436XG1-EL(Y) era V5.10.0 build 260519 (19.05.2026), regiunea Global. Pagina se actualizează zilnic din lista oficială Hikvision.
Firmware-ul se încarcă din interfața web a aparatului (meniul de întreținere / upgrade), din SADP sau iVMS-4200 ori, la înregistratoare, de pe un stick USB din meniul local.
Tabelul de specificații de mai jos conține toate datele tehnice publicate de producător, traduse în română.
| Versiune | Data | Regiune | Descărcare și note |
|---|---|---|---|
| V5.10.0 build 260519Firmware_V5.10.0_260519 · Variantă: DS-2DF6A436XG1-EL, DS-2DF6A436XG1-ELY | 19.05.2026 | Global, România |
Hikvision publică doar versiunea actuală pentru acest model. Când apare o versiune nouă, o păstrăm pe cea veche aici.
| Senzor de imagine | 1/1.8" progressive scan CMOS |
|---|---|
| Iluminare minimă | Color: 0.0003 Lux @ (F1.2, AGC ON), B/W: 0.0001 Lux @(F1.2, AGC ON) |
| Viteză obturator | 1/1 s – 1/30,000 s |
| Obturator lent | Da |
| Zi și noapte | Filtru IR-cut |
| Zoom | 36x optical, 16x digital |
| Rezoluție maximă | 2688 × 1520 |
| Focalizare | Auto, semi-auto, manual, rapid focus |
|---|---|
| Distanță focală | 6.0 mm – 216 mm, 36× Optical |
| Viteză zoom | Approx. 4.5 s |
| Câmp vizual (FOV) | Horizontal field of view: 56.6° – 1.7° (wide-tele), Vertical field of view: 33.7° – 0.9° (wide-tele), Diagonal field of view: 63.4° – 1.9° (wide-tele) |
| Diafragmă | Max. F1.2 |
| Unghi de rotire (pan) | 360° |
|---|---|
| Unghi de înclinare (tilt) | -20° – 90° (auto flip) |
| Viteză pan | pan speed: configurable from 0.1° – 300°/s; preset speed: 300°/s |
| Viteză tilt | tilt speed: configurable from 0.1° – 150°/s, preset speed 250°/s |
| Pan proporțional | Da |
| Presetări | 300 |
| Patrulare | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Scanare după tipar | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Memorare la pierderea alimentării | Da |
| Acțiune de parcare | Preset, pattern scan, patrol scan, auto scan, tilt scan, random scan, frame scan, panorama scan |
| Poziționare 3D | Da |
| Afișare stare PTZ | Da |
| Înghețare imagine la presetare | Da |
| Sarcini programate | Preset, pattern scan, patrol scan, auto scan, tilt scan, random scan, frame scan, panorama scan, dome reboot, dome adjust, aux output |
| Flux principal | 50 Hz:50 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440), 100 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720); 60 Hz:60 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440), 120 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) *High frame rate is supported under monitoring mode only. |
|---|---|
| Flux secundar | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Al treilea flux | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Compresie video | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Debit video | 32 Kbps – 16384 Kbps |
| Profil H.264 | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| Profil H.265 | Main Profile |
| Codare video scalabilă (SVC) | Codare H.264 și H.265 |
| Regiune de interes (ROI) | 8 fixed regions for each stream |
| Decupare țintă | Nu |
| Compresie audio | G.711alaw, G.711ulaw, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
|---|---|
| Debit audio | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 – 192 Kbps (MP2L2) |
| Frecvență de eșantionare audio | MP2L2: 16kHz, 32kHz, 48kHzAAC-LC: 16kHz, 32kHz, 48kHzPCM: 8kHz, 16kHz, 32kHz, 48kHzMP3: 8kHz, 16KHz, 32KHz, 48KHz |
| Filtrare zgomot ambiental | Da |
| Streaming fluid | Da |
|---|---|
| Securitate | Password protection,complicated password,HTTPS encryption,802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5),watermark,IP address filter,basic and digest authentication for HTTP/HTTPS,WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP over HTTPS,control timeout settings,security audit log,TLS 1.3,host authentication (MAC address),TPM 2.0 (FIPS 140-2 level 2) |
| Stocare în rețea | NAS (NFS, SMB/ CIFS), ANR |
| Protocoale | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, DHCP, PPPoE, UDP, IGMP, ICMP, Bonjour, SRTP |
| API | ISUP, ISAPI, Hikvision SDK, Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M),OTAP |
| Vizualizare live simultană | Până la 20 canale |
| Utilizatori / gazdă | Până la 32 users. 3 levels: Administrator, Operator and User |
| Client software | HikCentral, iVMS-4200, Hik-Connect |
| Browser web | IE11, Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ |
| Comutare parametri imagine | Da |
|---|---|
| Setări imagine | Saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, and white balance adjustable by client software or web browser |
| Comutare zi/noapte | Day, night, auto, scheduled-switch |
| Îmbunătățire imagine | BLC, HLC, 3D DNR |
| Gamă dinamică extinsă (WDR) | 150 dB WDR |
| Anti-ceață | Optical defog |
| Stabilizare imagine | Yes. Built-in gyroscope to improve EIS performance. |
| Expunere pe zonă | Da |
| Focalizare pe zonă | Da |
| Mascare zone private | Până la 24 masks, polygon region, mosaic mask, mask color configurable |
| Raport semnal/zgomot (SNR) | ≥ 52 dB |
| Giroscop | Da |
|---|---|
| Poziționare prin satelit | Nu |
| Busolă | Nu |
| Resetare | Da |
|---|---|
| Interfață Ethernet | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| Stocare locală | Built-in memory card slot, support MicroSD/MicroSDHC/MicroSDXC, up to 1 TB |
| Alarmă | 7 inputs, 2 outputs |
| Audio | 1 input (line in), max. input amplitude: 2-2.4 vpp, input impedance: 1 KΩ ± 10%; 1 output (line out), line level, output impedance: 600 Ω |
| Ieșire video | 1.0V[p-p]/75Ω, PAL, NTSC, BNC connector |
| RS-485 | HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive |
| Evenimente de bază | Motion detection,video tampering alarm,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error),alarm input and output,vandal-proof alam,audio exception detection,unattended baggage detection, object removal detection |
|---|---|
| Acțiuni asociate | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger recording,and PTZ actions (such as preset, patrol scan, pattern scan) |
| Protecție perimetrală | Line crossing detection, region entrance detection, intrusion detection, region exiting detection |
|---|---|
| Detecție multi-țintă | Supports simultaneous detection and capture of human body, face and vehicle, Gets 7 face features, 14 human body features and 8 vehicle features |
| Captură față | Detects up to 30 faces simultaneously, Uploads face with background and closed-up face pictures,Supports detecting, tracking, capturing, grading, selecting of face in motion, and outputs the best face picture |
| Comparare fețe | Până la 10 face libraries. 30000 faces for each library. 150000 faces in total, Recognizes face identity via face modeling, grading and comparing to those in face library, Supports face library encryption |
| Trafic rutier și detecție vehicule | Smart Function: Support license plate recognition of vehicles and motorcycles (only in checkpoint scenario) Support vehicle attribute detection, including vehicle type, color, brand, driving direction, etc. Support vehicle and non-vehicle counting Blocklist and allowlist: up to 10,000 records LPR Countries/Regions: 4 areas (Europe, Middle East, Asia-Pacific, Africa) and more than 124 countries/regions Accuracy (Under recommended installation and lighting conditions): License plate recognition rate ≥98% Capture rate ≥99% Driving direction accuracy rate ≥98% Vehicle Capture Speed: Front installation in checkpoint scenario: up to 120 km/h Side installation: up to 80 km/h Capture Mode: License Plate and Vehicle Mode, Vehicle Priority Mode |
| Urmărire inteligentă | Manual tracking, auto-tracking 3.0 |
|---|---|
| Urmărire obiecte | Support person arming. When the device detects the armed face or human body in the monitoring scene, it triggers alarms, and tracks and captures the target. During the tracking, the target location and other related information are uploaded.Support vehicle arming. When the device detects the armed vehicles in the monitoring scene, it triggers alarms, and tracks and captures the target. During the tracking, the target location and other related information are uploaded. |
| Alarmă antivandal | Nu |
|---|---|
| Încălzitor | Da |
| Ștergător | Nu |
| Dezghețare | Nu |
| Anti-aburire | Da |
| Funcții generale | Mirror, password protection, watermark, IP address filter |
| Alimentare | 36 VDC (Max. 45 W, including max. 6 W for heater), Hi-PoE (Max. 40 W, including max. 6 W for heater) |
| Condiții de funcționare | Temperature: -40°C – 70°C (-40°F – 158°F), Humidity: ≤ 95% |
| Dimensiuni | ⌀ 231.1 mm × 355.6 mm (⌀ 9.10" × 14") |
| Greutate | Approx. 6 kg (13.23 lb.) |
| Limbă | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Compatibilitate electromagnetică (EMC) | CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); IC VoC (ICES-003: Issue 6, 2019); KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015) |
|---|---|
| Siguranță | CB (IEC 62368-1:2014+A11); CE-LVD (EN 62368-1:2014+A11:2017), BIS (IS 13252(Part 1):2010+A1:2013+A2:2015); LOA (SANS IEC60950-1) |
| Mediu | CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Protecție anticorozivă | NEMA 4X |
| Protecție | IP67 Standard, Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection, ±6kV Line to Gnd, ±3kV Line to Line, IEC61000-4-5, IK10 |
Specificațiile sunt cele publicate de Hikvision, cu etichetele traduse în română (preluate la 02.11.2026). Ce nu am tradus a rămas în engleză.
Denumiri și variante: DS-2DF6A436XG1-EL, DS-2DF6A436XG1-ELY
Cameră PTZDS-2DF5225X-AE3Firmware V5.6.0 build 190130 · 30.01.2019
Cameră PTZDS-2DF5225X-AE3(T3)Firmware V5.5.810 build 211009 · 09.10.2021
Cameră PTZDS-2DF5225X-AE3(T5)Firmware V5.8.7 build 260330 · 30.03.2026
Cameră PTZDS-2DF5225X-AELFirmware V5.5.8 build 180907 · 07.09.2018Cameră PTZDS-2DF5225X-AEL(T3)Firmware V5.5.810 build 211009 · 09.10.2021
Cameră PTZDS-2DF5225X-AEL(T5)Firmware V5.8.7 build 260330 · 30.03.2026
Cameră PTZDS-2DF5232X-AE3(T3)Firmware V5.5.810 build 211009 · 09.10.2021
Cameră PTZDS-2DF5232X-AE3(T5)Firmware V5.8.7 build 260330 · 30.03.2026
Cameră PTZDS-2DF5232X-AELFirmware V5.6.0 build 190130 · 30.01.2019
Cameră PTZDS-2DF5232X-AEL(T3)Firmware V5.5.810 build 211009 · 09.10.2021
Cameră PTZDS-2DF5232X-AEL(T5)Firmware V5.8.7 build 260330 · 30.03.2026
Cameră PTZDS-2DF6225X-AELFirmware V5.6.0 build 190130 · 30.01.2019