Dahua 16CH 8HDD 2U NETWORK VIDEO RECORDER
Dahua NVR5816-16P-EI este un NVR (înregistrator video de rețea) care are 16 canale, lățime de bandă la intrare de 384 Mbps, 8 locașuri pentru HDD (până la 20 TB fiecare) și înregistrare de până la 32 MP.
Printre caracteristicile tehnice se numără ieșiri video HDMI/VGA, 16 porturi PoE, decodare H.265+/H.265/H.264+, filtrare a alarmelor după persoane și vehicule, recunoaștere facială, 16 intrări / 8 ieșiri de alarmă, alimentare PoE (802.3af), consum maxim de 13 W și funcționare între −10 și +55 °C. Ca gabarit, cântărește 6,9 kg și are dimensiunile 440.1 mm × 457.9 mm × 89.1 mm (17.32" × 18.03" × 3.51") (W × D × H).
Ultima versiune de firmware publicată de Dahua pentru NVR5816-16P-EI este V5.001.0000000.2 build 260331, din 31.03.2026. Mai jos găsești link-ul oficial de descărcare, notele de versiune și versiunile anterioare.
Aceeași versiune de firmware este publicată pentru 21 modele.
Firmware-ul se încarcă din interfața web a aparatului (meniul de actualizare a sistemului), din ConfigTool sau, la înregistratoare, de pe un stick USB din meniul local.
Mai jos găsești fișa tehnică completă, tradusă în română.
| Versiune | Data | Regiune | Descărcare și note |
|---|---|---|---|
| V5.001.0000000.2 build 260331DH_NVR5XXX-EI_MultiLang_V5.001.0000000.2.R.260331 · Variantă: NVR5816-16P-EI (S0) · același fișier pentru 21 de modele | 31.03.2026 | Global | 256.56MB · MD5 ef4a21bd08ded6e6166362dbcac4bff0 |
Dahua publică doar versiunea actuală pentru acest model. Când apare o versiune nouă, o păstrăm pe cea veche aici.
| Procesor principal | Industrial-grade processor |
|---|---|
| Sistem de operare | Linux încorporat |
| Interfață de operare | Web, Local GUI |
| AI pe înregistrator | Face detection; face recognition; perimeter protection; SMD Plus |
|---|---|
| AI pe cameră | Face detection; face recognition; video metadata (human, motor vehicles, and non-motor vehicles); perimeter protection; SMD; stereo analysis; crowd distribution; people counting; ANPR; vehicle density; heat map; PPE detection; smart object detection; smart sound detection |
| AcuPick Performance of AI by Camera (Number of Channels) | Max. 16-channel, 1 combined event per channel/s |
| Protecție perimetrală AI pe înregistrator (număr de canale) | 4 channels, 10 IVS rules for each channel |
|---|---|
| Protecție perimetrală AI pe cameră (număr de canale) | All channels (16 targets/s) |
| Atribute față | Gender; age group; glasses; expressions; face mask; beard |
|---|---|
| Detecție față AI pe înregistrator (număr de canale) | 2 channels (up to 12 face images/s each channel) |
| Detecție față AI pe cameră (număr de canale) | 16 canale |
| Capacitate bază de date fețe | Până la 20 face databases with 20,000 images, with a total capacity of 2.5 G. Name, gender, birthday, address, credential type, credential No., countries & regions and state can be added to each face image. |
|---|---|
| Recunoaștere facială AI pe înregistrator (număr de canale) | 1. 16-channel FD (by camera) + FR (by recorder), image stream: 16 face images/s 2. 2-channe FD (by recorder) + FR (by recorder), video stream: 12 face images/s |
| Recunoaștere facială AI pe cameră (număr de canale) | 16 canale |
| SMD Plus pe înregistrator | 8 channels: Secondary filtering for human and motor vehicle , reducing false alarms caused by leaves, rain and lighting condition change |
|---|---|
| SMD pe cameră | All channels (32 targets/s) |
| Metadata Performance of AI by Camera (Number of Channels) | 8 canale |
|---|---|
| Human Attributes | Top color, top type, bottom color, bottom type, hat, bag, age, gender and umbrella |
| Motor Vehicle Attributes | License plate, plate color, vehicle body, vehicle model, vehicle logo, calling, seatbelt, vehicle interior, vehicle registration location. |
| Non-motor Vehicle Attributes | Vehicle model, vehicle color, number of persons, helmet. |
| ANPR by Camera (Number of Channels) | All channels (8 targets/s) |
|---|---|
| License Plate Database Capacity | 1. Create up to 20,000 plate numbers. 2. Blocklist and allowlist |
| Canale de acces | 16 canale |
|---|---|
| Lățime de bandă rețea | AI disabled: 384 Mbps incoming, 384 Mbps recording and 384 Mbps outgoing AI enabled: 200 Mbps incoming, 200 Mbps recording and 200 Mbps outgoing |
| Rezoluție | 32 MP;24 MP;16 MP;12 MP;8 MP;6 MP;5 MP;4 MP;3 MP;1080p;720p;960p;D1;CIF;QCIF |
| Capacitate de decodare | AI disabled: 2-channel 32 MP@25 fps; 2-channel 24 MP@25 fps; 4-channel 16 MP@30 fps; 5-channel 12 MP@30 fps; 8-channel 8 MP@30 fps; 10-channel 6 MP@30 fps; 12-channel 5 MP@30 fps; 16-channel 4 MP@30 fps AI enabled: 1-channel 32 MP@25 fps; 1-channel 24 MP@25 fps; 2-channel 16 MP@30 fps; 4-channel 12 MP@30 fps; 6-channel 8 MP@30 fps; 8-channel 6 MP@30 fps; 8-channel 5 MP@30 fps; 12-channel 4 MP@30 fps |
| Ieșire video | 2 VGA, 2 HDMI VGA: 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 HDMI: 7680 × 4320, 3840 × 2160, 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 Heterogeneous video source output for HDMI1 and HDMI2 Simultaneous video source output for VGA1 and HDMI1 Simultaneous video source output for VGA2 and HDMI2 |
| Afișare multi-ecran | Main screen: 1/4/8/9/16 Sub screen: 1/4/8/9/16 |
| Acces camere terțe | ONVIF; Panasonic; Sony; Axis; Arecont; Pelco; Canon; Hanwha |
| Compresie video | Smart H.265+; H.265; Smart H.264+; H.264; MJPEG |
|---|---|
| Compresie audio | G.711a; G.711u; PCM; G726 |
| Protocol de rețea | HTTP; HTTPS; TCP/IP; IPv4; IPv6; RTSP; UDP; NTP; DHCP; DNS; SMTP; UPnP; IP Filter; FTP; DDNS; SNMP; Alarm Server; P2P; Auto Registration; IP Search (Supports IP camera, DVR, NVS, etc.); iSCSI |
|---|---|
| Acces de pe telefon | iOS; Android |
| Interoperabilitate | ONVIF 25.06 (Profile T; Profile S; Profile G; Profile M); CGI; SDK |
| Browser | Chrome; IE; Safari; Edge; Firefox |
| Redare multicanal | Până la 16 canale |
|---|---|
| Mod de înregistrare | General, motion detection; intelligent; alarm; POS |
| Metodă de backup | USB device and network |
| Mod redare | Instant playback, general playback, event playback, target video, video clip, tag playback, smart playback (face and motion detection) |
| Grupuri de discuri | Da |
|---|---|
| RAID | RAID 0/1/5/6/10 |
| Alarme generale | Motion detection; local alarm; alarm box; camera external alarm; network alarm; scene changing; PIR alarm; thermal alarm |
|---|---|
| Alarme la anomalii | Error (no disk, disk error, low space, RAID exception, low quota space; abnormal disk health; network disconnection; IP conflict; MAC conflict; abnormal fan speed); video loss; video tampering; camera offline; audio detection |
| Alarmă inteligentă | Face detection; perimeter protection; face recognition; video metadata (human, motor vehicles, and non-motor vehicles); SMD Plus; stereo analysis; crowd distribution; people counting; ANPR; vehicle density; heat map; PPE detection; smart object detection; smart sound detection |
| Acțiuni la alarmă | Record; snapshot (panoramic); local alarm output; IPC external alarm output; audio; buzzer; log, preset; email |
| Intrare audio | 1-channel RCA |
|---|---|
| Ieșire audio | 2-channel RCA |
| Intrare alarmă | 16 canale |
| Ieșire alarmă | 8 channels (1-channel 12 V 1 A output) |
| Interfață disc | 8 SATA ports, each disk can contain up to 20 TB. This limit varies depending on the environment temperature. |
| eSATA | 1 |
| RS-232 | 1 |
| RS-485 | 2 (1 port for half-duplex serial communication, 1 port for full-duplex serial communication) |
| USB | 4 (2 front USB 2.0 ports, 2 rear USB 3.0 ports) |
| HDMI | 2 |
| VGA | 2 |
| Port de rețea | 1 (10/100/1000 Mbps Ethernet port, RJ-45) |
| Port PoE | 16 ports, 10/100 Mbps, IEEE 802.3 af/at, 1-8 ports support ePoE |
| Alimentare | 100–240 VAC, 50-60 Hz |
|---|---|
| Consum | Total output of NVR is ≤ 13 W (without HDD) Total output power of PoE is 150 W, the maximum output power of a single port is 25.5 W |
| Greutate netă | 6.90 kg (15.21 lb) |
| Greutate brută | 9.49 kg (20.92 lb) |
| Dimensiuni produs | 440.1 mm × 457.9 mm × 89.1 mm (17.32" × 18.03" × 3.51") (W × D × H) |
| Dimensiuni ambalaj | 570.0 mm × 570.0 mm x 226.0 mm (22.44" × 22.44" × 8.90") (W ×D × H) |
| Temperatură de funcționare | –10 °C – +55 °C (+14 °F – +131 °F) |
| Temperatură de depozitare | –20 °C – +60 °C (–4 °F – +140 °F) |
| Umiditate de funcționare | 10%–93% (RH), fără condensare |
| Certificări | FCC: 47 CFR FCC Part15, SubpartB, Class A CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020; EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021; EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021; EN 55035:2017+A11:2020; EN 50130-4:2011+A1:2014 CE-LVD: EN 62368-1:2014 |
Specificațiile sunt cele publicate de Dahua, cu etichetele traduse în română (preluate la 05.11.2026). Ce nu am tradus a rămas în engleză.
Denumiri și variante: NVR5816-16P-EI (S0)