16CH 1U 2HDDs WizMind Network Video Recorder
Dahua NVR5216-XI este un NVR (înregistrator video de rețea) care are 16 canale, lățime de bandă la intrare de 512 Mbps, 2 locașuri pentru HDD (până la 20 TB fiecare) și înregistrare de până la 32 MP.
Printre caracteristicile tehnice se numără ieșiri video HDMI/VGA, decodare H.265+/H.265/H.264+, filtrare a alarmelor după persoane și vehicule, recunoaștere facială, 4 intrări / 2 ieșiri de alarmă, alimentare 12 V DC, consum maxim de 10 W și funcționare între −10 și +55 °C. Aparatul cântărește 1,56 kg și are dimensiunile 375.0 mm × 282.9 mm × 56.0 mm (14.76" × 11.14" × 2.20") (W × D × H).
Dahua oferă pentru NVR5216-XI firmware-ul V4.005.0000000.2 build 251218, lansat la 18.12.2025. Fișierul se descarcă direct de pe serverele Dahua; IPCCTV nu găzduiește firmware.
Aceeași versiune de firmware este publicată pentru 16 modele.
Firmware-ul se încarcă din interfața web a aparatului (meniul de actualizare a sistemului), din ConfigTool sau, la înregistratoare, de pe un stick USB din meniul local.
Mai jos găsești fișa tehnică completă, tradusă în română.
| Versiune | Data | Regiune | Descărcare și note |
|---|---|---|---|
| V4.005.0000000.2 build 251218DH_NVR5XXX-XI_MultiLang_V4.005.0000000.2.R.251218 · Variantă: NVR5216-XI (S0) · același fișier pentru 16 modele | 18.12.2025 | Global | 475.46MB · MD5 5cb7e27ee434d6103a4aaab92c76a45b |
Dahua publică doar versiunea actuală pentru acest model. Când apare o versiune nouă, o păstrăm pe cea veche aici.
| Procesor principal | Industrial-grade processor |
|---|---|
| Sistem de operare | Linux încorporat |
| Interfață de operare | Web, Local GUI |
| AI pe înregistrator | Face detection; face recognition; video metadata (human, motor vehicles, and non-motor vehicles); perimeter protection; SMD |
|---|---|
| AI pe cameră | Face detection; face recognition; video metadata (human, motor vehicles, and non-motor vehicles); perimeter protection; SMD; stereo analysis; crowd distribution; people counting; ANPR; heat map; PPE detection |
| AcuPick Performance of AI by Camera (Number of Channels) | All channels (36 targets/s) |
| Protecție perimetrală AI pe înregistrator (număr de canale) | 16 channels, 10 IVS rules for each channel |
|---|---|
| Protecție perimetrală AI pe cameră (număr de canale) | All channels (32 targets/s) |
| Atribute față | 6 attributes |
|---|---|
| Detecție față AI pe înregistrator (număr de canale) | 8 channels (up to 12 face images/s each channel) |
| Detecție față AI pe cameră (număr de canale) | 16 canale |
| Capacitate bază de date fețe | Până la 20 face databases with 2,000,00 images, with a total capacity of 44 G. |
|---|---|
| Recunoaștere facială AI pe înregistrator (număr de canale) | 16-channel FD (by camera) + FR (by recorder),image stream: 32 face images/s 8-channel FD (by recorder) + FR (by recorder), video stream: 16 face images/s |
| Recunoaștere facială AI pe cameră (număr de canale) | 16 canale |
| SMD Plus pe înregistrator | 16 channels: Secondary filtering for human and motor vehicle, reducing false alarms caused by leaves, rain and lighting condition change |
|---|---|
| SMD pe cameră | All channels (64 targets/s) |
| Metadata Performance of AI by Recorder (Number of Channels) | 8 channels, 23 attributes extraction. |
|---|---|
| Metadata Performance of AI by Camera (Number of Channels) | 16 canale |
| People Attributes | 9 human body attributes |
| Motor Vehicle Attributes | 9 attributes |
| Non-motor Vehicle Attributes | 4 attributes |
| ANPR by Camera (Number of Channels) | All channels (32 targets/s) |
|---|---|
| License Plate Database Capacity | 1. Create up to 20,000 plate numbers. 2. Blocklist and allowlist |
| Canale de acces | 16 canale |
|---|---|
| Lățime de bandă rețea | AI disabled: 512 Mbps incoming, 512 Mbps recording and 512 Mbps outgoing AI enabled: 200 Mbps incoming, 200 Mbps recording and 200 Mbps outgoing |
| Rezoluție | 32 MP;24 MP;16 MP;12 MP;8 MP;6 MP;5 MP;4 MP;3 MP;1080p;720p;960p;D1;CIF;QCIF |
| Capacitate de decodare | AI disabled: 2-channel 32 MP@30 fps; 2-channel 24 MP@30 fps; 4-channel 16 MP@30 fps; 5-channel 12 MP@30 fps; 8-channel 8 MP@30 fps; 10-channel 6 MP@30 fps; 12-channel 5 MP@30 fps;16-channel 4 MP@30 fps AI enabled: 1-channel 32 MP@30 fps; 1-channel 24 MP@30 fps; 2-channel 16 MP@30 fps; 4-channel 12 MP@30 fps; 6-channel 8 MP@30 fps; 8-channel 6 MP@30 fps; 8-channel 5 MP@30 fps; 12-channel 4 MP@30 fps; 16-channel 1080p@30 fps |
| Ieșire video | 1 VGA, 1 HDMI VGA:1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 HDMI:3840 × 2160, 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 Heterogeneous video source output for HDMI and VGA |
| Afișare multi-ecran | Main screen: 1/4/8/9/16 Sub screen: 1/4/8/9/16 |
| Acces camere terțe | ONVIF; Panasonic; Sony; Axis; Arecont; Pelco; Canon; Hanwha |
| Compresie video | Smart H.265+; H.265; Smart H.264+; H.264; MJPEG |
|---|---|
| Compresie audio | G.711a; G.711u; PCM; G726 |
| Protocol de rețea | HTTP; HTTPS; TCP/IP; IPv4; IPv6; RTSP; UDP; NTP; DHCP; DNS; SMTP; UPnP; IP Filter; FTP; DDNS; SNMP; Alarm Server; P2P; Auto Registration; IP Search (Supports IP camera, DVR, NVS, etc.); iSCSI |
|---|---|
| Acces de pe telefon | iOS; Android |
| Interoperabilitate | ONVIF 23.06(Profile T; Profile S; Profile G); CGI; SDK |
| Browser | Chrome; Firefox; IE |
| Redare multicanal | Până la 16 canale |
|---|---|
| Mod de înregistrare | General; motion detection; intelligent; alarm; POS |
| Metodă de backup | USB device and network |
| Mod redare | Instant playback; general playback; event playback; tag playback; smart playback |
| Grupuri de discuri | Da |
|---|
| Alarme generale | Motion detection; local alarm; alarm box; camera external alarm; network alarm; scene changing; PIR alarm; thermal alarm |
|---|---|
| Alarme la anomalii | Error (no disk, disk error, low space, RAID exception, low quota space; abnormal disk health; network disconnection; IP conflict; MAC conflict; abnormal fan speed); video loss; video tampering; camera offline; audio detection |
| Alarmă inteligentă | Face detection; face recognition; video metadata (human, motor vehicle, and non-motor vehicle); perimeter protection; license plate comparison |
| Acțiuni la alarmă | Record; snapshot (panoramic); local alarm output; IPC external alarm output; audio; buzzer; log, preset; email |
| Intrare audio | 1-channel RCA |
|---|---|
| Ieșire audio | 1-channel RCA |
| Intrare alarmă | 4 canale |
| Ieșire alarmă | 2 canale |
| Interfață disc | 2 SATA ports. Each disk can contain up to 20 TB. This limit varies depending on the environment temperature. |
| RS-232 | 1 |
| RS-485 | 1 |
| USB | 2 (1 front USB 2.0 port, 1 rear USB 3.0 port) |
| HDMI | 1 |
| VGA | 1 |
| Port de rețea | 1(10/100/1000 Mbps Ethernet port, RJ-45) |
| Alimentare | 12 VDC, 4 A |
|---|---|
| Consum | <10 W (without HDD) |
| Greutate netă | 1.56 kg (3.44 lb) |
| Greutate brută | 2.86 kg (6.31 lb) |
| Dimensiuni produs | 375.0 mm × 282.9 mm × 56.0 mm (14.76" × 11.14" × 2.20") (W × D × H) |
| Dimensiuni ambalaj | 433.0 mm × 366.0 mm × 141.0 mm (17.05" × 14.41" × 5.55") (W × D × H) |
| Temperatură de funcționare | –10 °C – +55 °C (+14 °F – +131 °F) |
| Temperatură de depozitare | –20 °C – +60 °C (–4 °F – +140 °F) |
| Umiditate de funcționare | 10%–93% (RH), fără condensare |
| Certificări | Class A CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020; EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021; EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021; EN 55035:2017+A11:2020; EN 50130-4:2011+A1:2014 CE-LVD: EN 62368-1:2014 |
Specificațiile sunt cele publicate de Dahua, cu etichetele traduse în română (preluate la 05.11.2026). Ce nu am tradus a rămas în engleză.
Denumiri și variante: NVR5216-XI (S0)