8CH 1U 2-Bay Lite Network Video Recorder
Dahua NVR4208-4KS3-L este un NVR (înregistrator video de rețea) care are 8 canale, lățime de bandă la intrare de 80 Mbps, 2 locașuri pentru HDD (până la 20 TB fiecare) și înregistrare de până la 12 MP.
Câteva date tehnice importante: ieșiri video HDMI/VGA, decodare H.265+/H.265/H.264+, filtrare a alarmelor după persoane și vehicule, recunoaștere facială, 4 intrări / 2 ieșiri de alarmă, alimentare 12 V DC, consum maxim de 3 W și funcționare între −10 și +55 °C. Fizic, cântărește 1,5 kg și are dimensiunile 375.0 mm × 282.9 mm × 53.0 mm (14.76" × 11.14" × 2.09") (W × D × H).
Dahua oferă pentru NVR4208-4KS3-L firmware-ul V5.001.0000000.1 build 260829, lansat la 29.08.2026. Fișierul se descarcă direct de pe serverele Dahua; IPCCTV nu găzduiește firmware.
Aceeași versiune de firmware este publicată pentru 20 modele.
Firmware-ul se încarcă din interfața web a aparatului (meniul de actualizare a sistemului), din ConfigTool sau, la înregistratoare, de pe un stick USB din meniul local.
Tabelul de specificații de mai jos conține toate datele tehnice publicate de producător, traduse în română.
| Versiune | Data | Regiune | Descărcare și note |
|---|---|---|---|
| V5.001.0000000.1 build 260829DH_NVR4x-4KS3-L_MultiLang_V5.001.0000000.1.R.260829 · Variantă: NVR4208-4KS3-L (S0) · același fișier pentru 20 de modele | 29.08.2026 | Global | 55.23MB · MD5 26905c57e7487de05cc5e58660be79a1 |
Dahua publică doar versiunea actuală pentru acest model. Când apare o versiune nouă, o păstrăm pe cea veche aici.
| Procesor principal | Industrial-grade processor |
|---|---|
| Sistem de operare | Linux încorporat |
| Interfață de operare | Web, Local GUI |
| AI pe cameră | Face detection; face recognition; perimeter protection; SMD |
|---|
| Protecție perimetrală AI pe cameră (număr de canale) | All channels (8 targets/s) |
|---|
| Atribute față | 6 attributes |
|---|---|
| Detecție față AI pe cameră (număr de canale) | All channels (6 targets/s) |
| Recunoaștere facială AI pe cameră (număr de canale) | All channels (6 targets/s) |
|---|
| SMD pe cameră | All channels (12 targets/s) |
|---|
| Canale de acces | 8 canale |
|---|---|
| Lățime de bandă rețea | 80 Mbps incoming, 80 Mbps recording and 60 Mbps outgoing |
| Rezoluție | 12 MP;8 MP;6 MP;5 MP;4 MP;3 MP;1080p;720p;960p;D1;CIF;QCIF |
| Capacitate de decodare | AI OFF: Up to 1-channel 12 MP@30 fps; 2-channel 8 MP@30 fps; 3-channel 6 MP@30 fps; 4-channel 5 MP@30 fps; 5-channel 4 MP@30 fps; 8-channel 1080p@30 fps AI by Camera: Up to 1-channel 12 MP@30 fps; 2-channel 6 MP@30 fps; 3-channel 4 MP@30 fps; 6-channel 1080p@30 fps |
| Ieșire video | 1 HDMI, 1 VGA HDMI: 3840 × 2160, 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 VGA: 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720 |
| Afișare multi-ecran | 1/4/8/9 |
| Acces camere terțe | ONVIF |
| Compresie video | Smart H.265+; H.265; Smart H.264+; H.264 |
|---|---|
| Compresie audio | G.711a; G.711u; PCM; G726 |
| Protocol de rețea | HTTP; HTTPS; TCP/IP; IPv4; IPv6; RTSP; UDP; NTP; DHCP; DNS; SMTP; UPnP; IP Filter; FTP; DDNS; SNMP; Alarm Server; P2P; Auto Registration; IP Search (Supports IP camera, DVR, NVS, etc.) |
|---|---|
| Acces de pe telefon | iOS; Android |
| Interoperabilitate | ONVIF 25.06 (Profile T; Profile S; Profile G; Profile M); CGI; SDK |
| Browser | Chrome; Safari; Edge; Firefox |
| Securitate | Digest;WSSE;Account lockout;Security logs;IP/MAC filtering;Generation and importing of X.509 certification;syslog;HTTPS;802.1x;Trusted boot;Trusted execution;Trusted upgrade;Session security;Security warning;SSL/TLS1.2;AES 256 |
| Redare multicanal | Până la 8 canale |
|---|---|
| Mod de înregistrare | General; motion detection; intelligent; alarm |
| Metodă de backup | USB device and network |
| Mod redare | Instant playback; general playback; event playback; tag playback; smart playback |
| Grupuri de discuri | Da |
|---|
| Alarme generale | Motion detection; local alarm; camera external alarm; network alarm; scene changing; PIR alarm |
|---|---|
| Alarme la anomalii | Error (no disk, disk error, low space, low quota space; network disconnection; IP conflict; MAC conflict); video loss; video tampering; camera offline |
| Alarmă inteligentă | Face detection; face recognition; perimeter protection |
| Acțiuni la alarmă | Record; snapshot (panoramic); local alarm output; IPC external alarm output; audio; buzzer; log, preset; email |
| Intrare audio | 1-channel RCA |
|---|---|
| Ieșire audio | 1-channel RCA |
| Intrare alarmă | 4 canale |
| Ieșire alarmă | 2 channels (1-channel relay output, 1-channel 12 V 1 A output) |
| Interfață disc | 2 SATA ports. Each disk can contain up to 20 TB. This limit varies depending on the environment temperature. |
| USB | 2 (1 front USB 2.0 port, 1 rear USB 2.0 port) |
| HDMI | 1 |
| VGA | 1 |
| Port de rețea | 1 (10/100 Mbps Ethernet port, RJ-45) |
| Alimentare | 12 VDC, 4 A |
|---|---|
| Consum | <3 W (without HDD) |
| Greutate netă | 1.50 kg (3.31 lb) |
| Greutate brută | 2.75 kg (6.06 lb) |
| Dimensiuni produs | 375.0 mm × 282.9 mm × 53.0 mm (14.76" × 11.14" × 2.09") (W × D × H) |
| Dimensiuni ambalaj | 427.0 mm × 137.0 mm × 356.0 mm (16.81" × 5.39" × 14.02") (W × D × H) |
| Temperatură de funcționare | –10 °C – +55 °C (+14 °F – +131 °F) |
| Temperatură de depozitare | –20 °C – +60 °C (–4 °F – +140 °F) |
| Umiditate de funcționare | 10%–93% (RH), fără condensare |
| Certificări | CE-LVD: EN IEC 62368-1:2024+ A11:2024 CE-EMC: EN IEC 61000-3-2:2019, EN 61000-3-3:2013+A1:2019, EN 55032:2015+A11:2020, EN 55035:2017+A11:2020, EN 55024:2010+A1:2015, EN 50130-4:2011+A1:2014 |
Specificațiile sunt cele publicate de Dahua, cu etichetele traduse în română (preluate la 05.11.2026). Ce nu am tradus a rămas în engleză.
Denumiri și variante: NVR4208-4KS3-L (S0)