16CH Compact 1U 8PoE 1HDD WizSense Network Video Recorder
Înregistratorul NVR4116HS-8P-EI de la Dahua are 16 canale, lățime de bandă la intrare de 256 Mbps, 1 locaș pentru HDD (până la 20 TB fiecare) și înregistrare de până la 16 MP.
Printre caracteristicile tehnice se numără ieșiri video HDMI/VGA, 8 porturi PoE, decodare H.265+/H.265/H.264+, filtrare a alarmelor după persoane și vehicule, recunoaștere facială, alimentare PoE (802.3af), consum maxim de 10 W și funcționare între −10 și +55 °C. Aparatul cântărește 920 g și are dimensiunile 260 mm × 232.7 mm × 47.6 mm (10.24" × 9.16" × 1.87") (W × D × H).
Ultima versiune de firmware publicată de Dahua pentru NVR4116HS-8P-EI este V5.001.0000000.0 build 261019, din 19.10.2026. Mai jos găsești link-ul oficial de descărcare, notele de versiune și versiunile anterioare.
Aceeași versiune de firmware este publicată pentru 29 modele.
Firmware-ul se încarcă din interfața web a aparatului (meniul de actualizare a sistemului), din ConfigTool sau, la înregistratoare, de pe un stick USB din meniul local.
Tabelul de specificații de mai jos conține toate datele tehnice publicate de producător, traduse în română.
| Versiune | Data | Regiune | Descărcare și note |
|---|---|---|---|
| V5.001.0000000.0 build 261019DH_NVR4x-EI_MultiLang_V5.001.0000000.0.R.261019 · Variantă: NVR4116HS-8P-EI (S0) · același fișier pentru 29 de modele | 19.10.2026 | Global | 109.54MB · MD5 f74192bb2019837a74bf13f239dd1b97 |
| Versiune | Data | Regiune | Descărcare și note |
|---|---|---|---|
| V4.005.0000001.7 build 260818DH_NVR4x-EI_MultiLang_V4.005.0000001.7.R.260818 · Variantă: NVR4116HS-8P-EI (S0) · același fișier pentru 30 de modele | 18.08.2026 | Global | 103.81MB · MD5 7bd6118ab23bd123b92f72e52c817bd9 |
| Procesor principal | Industrial-grade processor |
|---|---|
| Sistem de operare | Linux încorporat |
| Interfață de operare | Web; Local GUI |
| AI pe înregistrator | Face detection; face recognition; perimeter protection; SMD |
|---|---|
| AI pe cameră | Face detection; face recognition; perimeter protection; SMD; ANPR; people counting; stereo analysis; heat map |
| Protecție perimetrală AI pe înregistrator (număr de canale) | 2 channels, 10 IVS rules for each channel |
|---|---|
| Protecție perimetrală AI pe cameră (număr de canale) | All channels (8 targets/s) |
| Atribute față | 6 attributes |
|---|---|
| Detecție față AI pe înregistrator (număr de canale) | 1 channel (up to 12 face images/s each channel) |
| Detecție față AI pe cameră (număr de canale) | All channels (8 targets/s) |
| Capacitate bază de date fețe | Până la 10 face databases with 20,000 images, with a total capacity of 2.5 G. Name, gender, birthday, address, credential type, credential No., countries & regions and state can be added to each face image |
|---|---|
| Recunoaștere facială AI pe înregistrator (număr de canale) | 8-channel FD (by camera) + FR (by recorder),image stream: 12 face images/s; 1-channel FD (by recorder) + FR (by recorder), video stream: 12 face images/s |
| Recunoaștere facială AI pe cameră (număr de canale) | All channels (8 targets/s) |
| SMD Plus pe înregistrator | 4 channels: Secondary filtering for human and motor vehicle, reducing false alarms caused by leaves, rain and lighting condition change |
|---|---|
| SMD pe cameră | All channels (16 targets/s) |
| Canale de acces | 16 canale |
|---|---|
| Lățime de bandă rețea | AI disabled: 256 Mbps incoming, 256 Mbps recording and 256 Mbps outgoing; AI enabled: 180 Mbps incoming, 180 Mbps recording and 180 Mbps outgoing |
| Rezoluție | 16 MP;12 MP;8 MP;6 MP;5 MP;4 MP;3 MP;1080p;720p;960p;D1;CIF |
| Capacitate de decodare | AI disabled: 2-channel 16 MP@30 fps; 2-channel 12 MP@30 fps; 4-channel 8 MP@30 fps; 4-channel 6 MP@30 fps; 6-channel 5 MP@30 fps; 8-channel 4 MP@30 fps; 16-channel 1080p@30 fps AI enabled: 1-channel 16 MP@30 fps; 2-channel 12 MP@30 fps; 3-channel 8 MP@30 fps; 3-channel 6 MP@30 fps; 4-channel 5 MP@30 fps; 6-channel 4 MP@30 fps; 12-channel 1080p@30 fps; 16-channel 720p@30 fps |
| Ieșire video | 1 HDMI, 1 VGA; HDMI: 3840 × 2160, 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720; VGA: 1920 × 1080, 1280 × 1024, 1280 × 720; *Simultaneous/heterogeneous video sources output for VGA and HDMI is configurable |
| Afișare multi-ecran | 1st Screen: 1/4/8/9/16; 2nd Screen: 1/4/8/9/16 |
| Acces camere terțe | Panasonic;Sony;Hanwha;Axis;Pelco;Arecont;ONVIF;Canon;RTSP |
| Compresie video | Smart H.265+; H.265; Smart H.264+; H.264; MJPEG |
|---|---|
| Compresie audio | G.711a; G.711u; PCM; G726 |
| Protocol de rețea | HTTP;HTTPS;TCP/IP;IPv4;IPv6;RTSP;UPnP;SNMP;UDP;SMTP;NTP;DHCP;DNS;IPFilter;PPPoE;DDNS;FTP;AlarmServer;IPSearch(SupportDahuaIPcamera,DVR,NVS,etc.);P2P;AutoRegistration;RTMP |
|---|---|
| Acces de pe telefon | iOS;Android |
| Interoperabilitate | ONVIF 26.06 (Profile T; Profile S; Profile G; Profile M); CGI; SDK |
| Browser | Chrome;Firefox;IE;Safari;Edge |
| Redare multicanal | Până la 16 canale |
|---|---|
| Mod de înregistrare | General, motion detection; intelligent; alarm |
| Metodă de backup | USB device and network |
| Mod redare | Instant playback; general playback; event playback; tag playback; smart playback |
| Alarme generale | Motion detection; alarm box; camera external alarm; network alarm; scene changing; PIR alarm |
|---|---|
| Alarme la anomalii | Error (no disk; disk error; low space; low quota space; abnormal disk health; network disconnection; IP conflict; MAC conflict); video loss; video tampering; camera offline; audio detection |
| Alarmă inteligentă | Face detection; face recognition; perimeter protection; SMD Plus; people counting; stereo analysis; heat map |
| Acțiuni la alarmă | Record; snapshot; IPC external alarm output; audio; buzzer; log; preset; email |
| Intrare audio | 1-channel RCA |
|---|---|
| Ieșire audio | 1-channel RCA |
| Interfață disc | 1 SATA port, up to 20 TB. This limit varies depending on the environment temperature |
| USB | 2 (1 front USB 2.0 port, 1 rear USB 2.0 port) |
| HDMI | 1 |
| VGA | 1 |
| Port de rețea | 1 (10/100/1000 Mbps Ethernet port, RJ-45) |
| Port PoE | 8 ports, 10/100 Mbps, IEEE 802.3 af/at |
| Alimentare | 53 VDC, 1.812 A |
|---|---|
| Consum | <10 W (without HDD) Total output power of PoE is 78 W, the maximum output power of a single port is 25.5 W |
| Greutate netă | 0.92 kg (2.03 lb) |
| Greutate brută | 2.05 kg (4.52 lb) |
| Dimensiuni produs | 260 mm × 232.7 mm × 47.6 mm (10.24" × 9.16" × 1.87") (W × D × H) |
| Dimensiuni ambalaj | 372.0 mm × 117.0 mm × 308.0 mm (14.65" × 4.61" × 12.13") (W × L × H) |
| Temperatură de funcționare | –10 °C – +55 °C (+14 °F – +131 °F) |
| Temperatură de depozitare | –20 °C – +60 °C (–4 °F – +140 °F) |
| Umiditate de funcționare | 10%–93% (RH), fără condensare |
| Certificări | FCC: 47 CFR FCC Part15, SubpartB, Class A; CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, EN 55035:2017+A11:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014; CE-LVD: EN 62368-1:2014 |
Specificațiile sunt cele publicate de Dahua, cu etichetele traduse în română (preluate la 05.11.2026). Ce nu am tradus a rămas în engleză.
Denumiri și variante: NVR4116HS-8P-EI (S0)